Mimarlardan bir kazanım daha: Şeker Fabrikaları yerleşkesi kültür varlığı olarak tescil edildi

Mimarların açtığı dava sonucunda Ankara Etimesgut’taki Şeker Fabrikası yerleşkesi kültür varlığı olarak tescil edildi

Mimarlardan bir kazanım daha: Şeker Fabrikaları yerleşkesi kültür varlığı olarak tescil edildi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Cumhuriyet’in endüstri ve kültür mirası olan şeker fabrikaları için verdiği hukuk mücadelesi sonuç verdi.

Başkentte Şeker Fabrikaları AŞ’nin Etimesgut Yerleşkesi’nde bulunan Şeker Fabrikası Ana Binası, Şeker Fabrikası Yönetim Binası, Şeker Araştırma Enstitüsü ile sinema ve lokanta binalarına ilişkin koruma kurulunun tescil reddi kararı, Ankara 13. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü de mahkemenin kararı doğrultusunda söz konusu alanı kültür varlığı olarak tescil etti.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, tescil kararının haklılıklarını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Şeker fabrikalarının kültürel, sosyal ve mekânsal olarak Cumhuriyet’in ideolojik bakış açısını yansıtan ve dönüştüren, topluma modern bir bakış açısıyla birlikte yaşam tarzının da ifadeleri olduğunu ifade eden Candan, tüm şeker fabrikalarının kültürel peyzaj olarak tescillenmesi gerektiğini kaydetti.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur