Kirazlıyayla’da gözaltına alınanlar serbest: 5 kadına denetimli serbestlik verildi

Kirazlıyayla'da maden şirketine direnen ve dün (8 Haziran) sabaha karşı gözaltına alınan köylülerden 5’i denetimli serbestlikle bırakıldı

Kirazlıyayla’da gözaltına alınanlar serbest: 5 kadına denetimli serbestlik verildi

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde, yüzde 60’ı Lübnanlı Delta Petrol’e ait olan Meyra Madencilik şirketinin ormanlık ve meralık alanlarını gasp ederek kurmaya çalıştığı maden zenginleştirme tesisine (siyanür dahil) karşı mücadele yürüten Kirazlıyayla köylüleri, dün (8 Haziran) sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı. İfadeleri alınmak üzere adliyeye götürülen köylülerden 4’ü serbest bırakılırken 5 köylü ise denetimli serbestlik uygulamasıyla bırakıldı.

Kadınlara denetimli serbestlik verildi

7 Haziran’da akşam saatlerinde flotasyon (cevher zenginleştirme) tesisinin yapıldığı bölgeye malzeme taşıyan beton mikserinin, mikserde kalan atıkları köylülerin kullandığı gölete boşalttığı görüldü. Köylülerin su ihtiyaçlarını bu göletten sağlıyor olmaları zehirlenmek mi isteniyoruz sorusunu gündeme getirdi. Maden şirketinin mikserinde şoförlük yapan şahıs, aracın uzun farlarını yakarak kendisine tepki gösteren köylüleri telefonuna kaydetmeye başladı. Bu sırada köylülere hakaretler yağdıran şahıs köylülerden şikayetçi oldu. Bu şikayet üzerine sabaha karşı köylülerden 9 kişi gözaltına alındı. Gündüz saatlerinde adliyeye götürülen köylülerden 4’ü serbet bırakılırken 5 köylü ise denetimli serbestlik uygulamasıyla bırakıldı.

href=”/2020/06/kirazliyaylada-madenci-sirket-sikayet-etti-koyluler-gozaltina-alindi-589522/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur