İşçiler, kıdem tazminatının gasbına karşı 81 ilde eylemdeydi

DİSK ve Türk-İş'e bağlı sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde işçiler, sabah vardiyasından başlayarak yaptıkları eylemlerle kıdem tazminatının gasbedilmek istenmesini protesto etti. İşyerlerinde ve kent meydanlarında eylemler düzenlenirken, 81 ilde sokağa çıkan işçiler tek bir ağızdan aynı talebi yineledi; "Kıdem'e uzanan eller kırılsın"

İşçiler, kıdem tazminatının gasbına karşı 81 ilde eylemdeydi

DİSK ve Türk-İş’e bağlı sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde işçiler, sabah vardiyasından başlayarak yaptıkları eylemlerle kıdem tazminatının gasbedilmek istenmesini protesto etti. İki konfederasyon ayrıca kent meydanlarında yaptıkları eylemlerle de hükümeti kıdem tazminatının gasbından vazgeçmesi için uyardı.

İşyerlerinde ve kent meydanlarında eylemler düzenlenirken, 81 ilde sokağa çıkan işçiler tek bir ağızdan aynı talebi yineledi; “Kıdem’e uzanan eller kırılsın”

“Kıdem tazminatımıza yönelik bir düzenleme Meclis’e gelirse, bugün başlayan yürüyüş genel grevlere taşınacaktır!”

Kıdem tazminatının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında fona devredilmesine karşı Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Beşiktaş Belediyesi Fen İşleri Garajında basın açıklaması yaptı. “Kıdem tazminatımıza dokunma” pankartının açıldığı açıklamada “Kıdem tazminatı bir müzakerenin değil ancak bir mücadele konusu olabilir” dövizleri taşındı. “Kıdem hakkımız söke söke alırız”, “Kıdeme dokunan eller kırılsın” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kıdem tazminatının emekçilerin 13’üncü ay ücreti olduğunu ifade ederek, “DİSK olarak 81 ilde örgütlü olduğumuz binlerce iş yerinde onbinlerce DİSK’li olarak sesleniyoruz, kıdem tazminatımıza dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin” dedi.

Çerkezoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

Biz emekçiler olarak bir taraftan ‘çarklar dönecek’ ısrarı ile çalışmak zorunda olduğumuz işyerlerinde virüse-salgına karşı kendimizi korumaya uğraşırken, bir taraftan işimizi, geleceğimizi ve gelirimizi korumaya çalışırken siyasi iktidar kıdem tazminatınızı el uzatıyor.

Bu koşullarında Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem tazminatını fona devrederek yok etmeye çalışıyorlar. Diğer taraftan da 25 yaş altı ve 50 yaş üstüne güvencesiz çalışmayı, geçici sözleşmeyi dayatarak kıdem tazminatını yok ediyorlar.

Bu kıdem tazminatı tartışmaları son 15-20 gün kendiliğinden ortaya çıkmadı, kıdem tazminatı 18 yıldır bu ülkeyi yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bütün politika belgelerinden, 11. kalkınma planına, ‘Yeni Ekonomik Program’ına kadar bütün politika belgelerinde var.

Sizin ekonomi politikalarınızın, sizin tercihlerinizin, ekonomik krizinizin bedelini işçiler, kendi alın teri ile ödemeyecek. Buradan söylüyoruz, İzin vermeyeceğiz.

Hükümet bu anlamda inat ederse biz sonuna kadar mücadele edeceğiz. DİSK olarak gerekirse grev ve genel greve çıkarız.

Çerkezoğlu’nun açıklamasından sonra DİSK Başkanlar Kurulunda alınan karalar okundu.

Türk-İş’ten genel grev uyarısı

Türk-İş, genel merkez binası önünde sendika yöneticilerinin ve işçilerin katılımıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Dünya pandemi ile uğraşırken Türkiye’de işçilerin haklarına göz dikiliyor” dendi, genel grev uyarısı yapıldı.

Türk-İş, Genel Merkez önünde yönetici ve işçilerin katılımıyla “Kıdem Tazminatıma Dokunma” diyerek basın açıklaması yaptı. TÜRK-İş İl temsilcisi Nihat Zengin, dünyada küresel bir pandemi ile savaş verilirken Türkiye’de işçilerin haklarına göz dikildiğini ifade ederek  ekonomideki sorunların işçilerin hakları üzerinden aşılmaya çalışıldığını söyledi. Açıklama boyunca İşçiler tarfından “Kıdeme Uzanan Eller Kırılsın”, “Kıdem fona Devredilemez”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Genel Grev Genel Direniş” sloganları atıldı.

Türkiye işçi sınıfına saldırı var

DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, kıdem tazminatına yönelik saldırılara karşı Bekaert işçileriyle buluştu.

İzmit’te Bekaert fabrikası önünde sabah vardiyası girişinde işçilerle buluşan Serdaroğlu, “Bugün Türkiye işçi sınıfına saldırı var. Bu zor zamanda kıdem tazminatına göz koydular. Biz ‘99 depremini yaşarken, insanlar göçük altındayken SSK ile ilgili kanun çıkardılar. İnsanların mezarda emekli olmasını sağlayacak kanun çıkardılar. Şimdi de insanlar ölümle savaşırken kıdem tazminatını gündeme getirdiler. İşçinin parasıyla varlıklarını sürdürmek istiyorlar. İşsizlik sigortasını bitirdiler gelir kaynağı yaratmak istiyorlar” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur