İdlip’te TSK ile cihatçılar arasındaki çatışmada yaralanan asker yaşamını yitirdi

Milli Savunma Bakanlığı, İdlip’te 26 Nisan’da cihatçıların saldırısında yaralanan bir askerin, 7 Haziran’da yaşamını yitirdiğini duyurdu

İdlip’te TSK ile cihatçılar arasındaki çatışmada yaralanan asker yaşamını yitirdi

Suriye’nin İdlip vilayetinde Türk-Rus ortak devriyesine karşı çıkan HTŞ’liler ile TSK arasında 26 Nisan’da çatışma yaşanmıştı.

İDLİP’TE DEVRİYE GERGİNLİĞİ BÜYÜYOR: HTŞ YANLILARININ PROTESTOSUNDA İKİ KİŞİ ÖLDÜ, TSK İLE MİLİTANLAR ÇATIŞTI

Milli Savunma Bakanlığı, 26 Nisan’da yaralanan bir askerin dün (7 Haziran) yaşamını yitirdiğini duyurdu:

Silah arkadaşımız, 26 Nisan’da İdlib bölgesinde teröristlerce yapılan saldırı neticesinde yaralanmış, kaldırıldığı Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 7 Haziran’da şehit olmuştur. Kahraman şehidimize şahsım ve Milli Savunma Bakanlığı mensupları adına Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dilerim.

Hatay Bölge Hastanesi’nde savaş hazırlığı

Öte yandan Hatay Bölge Hastanesi’nde İdlip’te yaşanan gelişmelere paralel başka bir hazırlık var. Pandemi servisi, yoğun bakım ünitesinin olmadığı ek binaya taşınıyor. Ana bina ise yeniden askeri hizmet için düzenleniyor.

PANDEMİ SERVİSİ EK BİNAYA TAŞINDI, ASKER SERVİSİ İÇİN YER AYRILDI

İdlip’te 63. kayıp

Son kayıpla birlikte şubat ayından bu yana İdlip’te yaşamını yitiren askerlerin sayısı 63’e yükselmiş oldu.

İdlip’teki kayıpların büyük kısmı Suriye ordusu/Rusya ile yaşanan çatışmalarda gerçekleşmiş olsa da TSK birlikleri, 5 Mart’ta Türkiye ve Rusya arasında sağlanan Moskova Mutabakatı’nın ardından M4 otoyolu üzerinde başlayan ortak devriyeler nedeniyle El-Kaideci gruplar tarafından da hedef alınıyor.

19 Mart’ta El-Kaide bağlantılı Hurras ed-Din’in, TSK konvoyuna yönelik saldırısı sonucunda iki asker yaşamını yitirmiş, bir asker de yaralanmıştı.

SAVAŞ BOYUT DEĞİŞTİRİYOR: İDLİP’TE CİHATÇILARIN SALDIRISI SONUCU İKİ ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

24 Mart’ta TSK konvoyunun İdlip’in güneyindeki Sfuhun köyünden geçişi sırasında militanların yola döşediği mayının patladığı ve iki Türk askerinin yaralandığı bildirildi. Olayı, Rusya Savunma Bakanlığı duyururken, konuya ilişkin Milli Savunma Bakanlı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

RUSYA AÇIKLADI: İDLİP’TE TSK KONVOYU HEDEF ALINDI, İKİ ASKER YARALANDI

13 Nisan’da ise Rus askeri polisi ve TSK’nin M4 otoyolu üzerindeki ortak devriyesi öncesi HTŞ yanlıları yolu kesmiş, bunun üzerine Türk kolluk kuvvetleri kitleyi dağıtmaya çalışmıştı. HTŞ yanlıları da taş atarak karşılık vermişti.

İDLİP’TE TANSİYON YÜKSELİYOR: HTŞ YANLILARI M4 OTOYOLUNU KESTİ, TÜRK KOLLUK KUVVETLERİ MÜDAHALE ETTİ

İdlip’te 13-19 Nisan tarihlerinde de cihatçı gruplar arasında gerilimin tırmanmasından TSK’nin bölgeye yığınak yapmasına, HTŞ komutanlarının hedef alındığı suikastlardan Suriye ordusunun cihatçı grupların mevzilerine yönelik top atışlarına kadar bir dizi sıcak gelişme yaşanmıştı.

İDLİP KAZANI KAYNIYOR: TSK SEVKIYATLARI, CİHATÇILAR ARASI GERİLİM, SUİKASTLAR…

26 Nisan’da İdlip’te M4 otoyolu üzerinde Türk-Rus ortak devriyesine karşı çıkan HTŞ yanlılarına yönelik jandarma müdahalesi sonrası TSK ile HTŞ militanları arasında çatışma yaşanmıştı.

İDLİP’TE DEVRİYE GERGİNLİĞİ BÜYÜYOR: HTŞ YANLILARININ PROTESTOSUNDA İKİ KİŞİ ÖLDÜ, TSK İLE MİLİTANLAR ÇATIŞTI

27 Mayıs’ta Cisr eş-Şuğur kırsalındaki El-Gassaniye yakınlarında TSK konvoyuna yönelik saldırı sonucu bir asker yaşamını yitirmişti.

İDLİP’TE TSK KONVOYUNA SALDIRI: BİR ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

5 Haziran’da ise Milli Savunma Bakanlığı, İdlip’te zırhlı ambulans aracına yapılan saldırı neticesinde bir askerin yaşamını yitirdiğini, iki askerin de yaralandığını duyurmuştu.

İDLİP’TE TSK’YE BİR SALDIRI DAHA: BİR ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ, İKİ ASKER YARALANDI

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur