HDP Kadın Meclisi, “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası başlattı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, kadın kazanımlarına yönelik artan saldırılara karşı bir kampanya başlattı. Milletvekilleri ve kadın örgütlerinin geniş katılımıyla Ankara Kuğulupark’ta düzenlenen basın açıklamasıyla kampanyanın başlangıcı duyuruldu

HDP Kadın Meclisi, “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası başlattı

HDP Kadın Meclisi, kadın kazanımlarına saldırılar, çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet, artan cinayetler, savaş, tecrit, ırkçılık ve milliyetçiliğe karşı bir ay sürecek bir kampanya kararı aldı. Kampanya süresince kadın örgütleriyle dayanışma halinde kadınlar alanlara çıkarak mücadele yürütecek. “Kadın mücadelesi her yerde” başlığıyla gerçekleştirilecek kampanyanın startı, Ankara Kuğulu Park’ta basın açıklamasıyla verildi. Açıklamaya HDP milletvekilleri, HDK Kadın Meclisleri, DTK Kadın Meclisi, DBP Kadın Komisyonu, HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Kurulu, Kadınların Kurtuluşu, SKM, SODAP’lı kadınlar, SYKP Kadın Meclisi, TJA, Yeşil Sol Kadınlar katıldı.

Kadın kurumlarına saldırı

Kampanya katılımcısı kadın örgütlerinin yer aldığı basın açıklamasını HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran okudu. Açıklamaya, Türkiye ve dünyada kapitalizm krizi yaşandığını, kapitalizmin krizi aşma yolu olarak nefret söylemleri ürettiğini, ırkçılığı örgütleyip kadınların kazanılmış haklarına saldırdığını, işçi ve emekçilere daha fazla sömürü dayatan ırkçı-faşist, sağcı iktidarların, salgın döneminde uyguladıkları politikalarla kadın, halk ve toplum karşıtı olduklarını bir kez daha gösterdikleri tespitleriyle başladı Ayşe Acar Başaran. Türkiye’de salgın sürecini fırsata çeviren AKP/MHP ittifakının, kayyumlar eliyle eş başkanlık sistemine saldırarak kadın kazanımlarını gasp etmeye çalıştığını söyleyen Acar Başaran, şöyle devam etti:

“Hayat Eve Sığar” çağrıları yaparak sözde halk sağlığına öncelik veren AKP-MHP faşist bloku; kadın meclisimiz ve kadın kurum ve örgütlerinin uyarılarına rağmen, kadına yönelik şiddeti önleyen tedbirleri almadı. Aksine, İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 sayılı yasayı adeta yürürlükten kaldırdı. Kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadın derneklerine, kadın yapılanmalarına saldırdı. Yetmedi, MHP’nin arkasında durduğu İnfaz Yasası’nı alelacele çıkartarak, kadına şiddet uygulayanları ve taciz faillerini salıverdiler. AKP-MHP faşist blokunun kadın düşmanı bu politikaları süreklilik haline geldi. Bu saldırılar devam ediyor.

“Sokakları terk etmeyeceğiz”

Kadın kazanımlarına saldırı varsa bunun karşısında kadınların da direnişi ve mücadele kararlılığı olduğunu dile getiren Acar Başaran, devamında kampanyayı anlattı: “HDP Kadın Meclisi olarak, 1 ay sürecek “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası ba��latıyoruz. Meclis’ten geçirilmek istenen istismar yasasına karşı, ‘İstismarın Affı Olmaz’ diyeceğiz. Siyasi tutsaklar için ölüm yasası anlamına gelen ancak çeteler, hırsızlar, kadın tacizcileri ve şiddet faillerini salıveren kadın düşmanı İnfaz Yasasına karşı sokakları terk etmeyeceğiz. ‘Eşbaşkanlık Mor Çizgimizdir’ diyerek kadın düşmanı kayyımların kentlerimizi erkekleştirmesine izin vermeyeceğiz. Adeta bir cins kırımına dönüşen kadın katliamlarına karşı “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” diyerek her yerde örgütleneceğiz. AKP-MHP erkek ittifakı bilsin ki; kazanılmış haklarımızı onların insafına terk etmeyeceğiz.

“Gelin hep birlikte mücadelemizle erkek iktidarların korkusu olalım”

Ayşe Acar Başaran, kampanyaya katılım için kadın örgütlerine de çağrı yaparak; “Biz Kadınlar biliyoruz ki birlikteysek güçlüyüz. Bizi yaşatacak olan dayanışmamız ve mücadelemizdir. Tüm kadınlara çağrımızdır; gelin hep birlikte mücadelemizle erkek iktidarların korkusu olalım. Yaşanabilir bir dünya için kazanımlarımızı gasp ettirmeyelim. HDP Kadın Meclisi olarak; HEP BİRLİKTE, kayyıma karşı, istismara karşı, infaz yasasına karşı, kadına yönelik şiddete karşı; Meclis’te, sokakta, mahallede, evde, meydanlarda, fabrikalarda, atölyelerde ve kentlerin her noktasında mücadele halinde eylem ve örgütlenme halinde olacağız. Kadın mücadelesi her yerde. Jin jiyan azadî” ifadeleriyle açıklamayı sonlandırdı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur