HDP Kadın Meclisi: “Başak Demirtaş yalnız değildir”

Başak Demirtaş’a yönelik saldırıyı kınayan Halkların Demokratik Partisi Kadın Meclisi, “Kadına, iradesine yönelik saldırılara karşı mücadelemizi daha fazla yükselteceğiz” dedi

HDP Kadın Meclisi: “Başak Demirtaş yalnız değildir”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Başak Demirtaş’a yönelik sosyal medya üzerinden gerçekleşen saldırıyı kınadı. HDP Kadın Meclisi, konuya ilişkin “Başak Demirtaş yalnız değildir, yanında güçlü bir kadın örgütlülüğü var” başlıklı açıklama yaptı.

AKP-MHP iktidarının algı operasyonları sonucu, kendi yarattıkları troller aracılığıyla kadınlara cinsiyetçi saldırıların devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Dün de, sosyal medya üzerinden bir önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a yönelik cinsiyetçi saldırılar gerçekleştirildi. Bu saldırı, AKP iktidarının yürüttüğü kadın düşmanı politikalarından kaynağını alıyor. Sevgili Başak Demirtaş’a yönelik gerçekleştirilen saldırıdaki zihniyeti tanıyoruz. Bu zihniyet ve dil, yozlaşmış, çürümüş çete dilidir” denildi.

“Saldırı aslında Başak Demirtaş şahsında tüm kadın mücadelesinedir”

Mevcut iktidarın yürüttüğü politikalarla kadın kazanımlarını hedef haline getirdiğinin vurgulandığı açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi:

Biz kadınlar biliyoruz ki; mevcut iktidar, kadınların tüm kazanımlarını yürüttüğü politikalarla hedef haline getirdi. Dolayısıyla; bu saldırı aslında Başak Demirtaş şahsında tüm kadın mücadelesinedir. Bizler biliyoruz ki politik öznelere saldırı, ülkenin temel politikası haline getirildi. Bu saldırılar daha önce kadın mücadelesi yürüten kadınlar başta olmak üzere Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak gibi kadın siyasetçilere de yapıldı.

“Gündemimiz dayanışma ve mücadeledir”

Bu saldırı yaşanan süreçten ve partimizin kadın mücadelesinden de bağımsız değildir. Geçen hafta başlattığımız Kadın Mücadelesi Her Yerde kampanyası sürecine denk gelmesi tesadüf değildir. İktidar; hazmedemediği mücadelemize işte bu yöntemlerle saldırı gerçekleştiriyor. Tam da bu noktada Kadın Mücadelesi Her Yerde diyerek tüm kadınları; cinsiyetçi, ataerkil, faşist, kadın düşmanı politikalarına karşı birlikte olmaya çağırıyoruz. Bir kez daha söylüyoruz; biz kadınları yaşatacak olan dayanışmamız ve birlikte mücadelemizdir. Bizim gündemimiz troller değil, daha fazla mücadele, daha fazla direniş, daha fazla dayanışmadır.

Saldıranlar başta olmak üzere iktidar şunu bilsin ki; Başak Demirtaş yalnız değildir. Onun yanında güçlü bir kadın örgütlülüğü var. Kadına, iradesine yönelik saldırılara karşı mücadelemizi daha fazla yükselteceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur