HDP Eş Genel Başkanı Buldan: “Bizim çağrımız kalıcı demokrasi ittifakıdır”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “şeffaf ittifak” tartışmalarına yanıt verdi. “Yandaş medya farklı bir şekilde yansıtıyor” diyen Buldan, “Bizim şeffaf ittifak çağrımız bir seçim ittifakına değil, demokrasi ittifakına çağrıdır” diye belirtti

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: “Bizim çağrımız kalıcı demokrasi ittifakıdır”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “şeffaf ittifak” tartışmalarına yanıt verdi. Buldan, “Demokratik Mücadele Programı” çerçevesinde Genel Merkez binasında HDP bileşeni partilerin yöneticileriyle yapılacak toplantı öncesinde açıklama yaptı. “Şeffaf ittifak” çağrılarının seçime yönelik olmadığını söyleyen Buldan, “HDP ittifak partisidir. Bizim şeffaf ittifak çağrımız bir seçim ittifakına değil, demokrasi ittifakına çağrıdır” dedi.

Türkiye’de milyonlarca insanın sefalete ve yoksulluğa terk edildiğini kaydeden Buldan, 15 Haziran’da Edirne ile Hakkari’de başlayacak ve Ankara’da sona erecek yürüyüşün, bütün toplumsal kesim için yapıldığını belirtti. Üç ay boyunca sürecek kampanyanın 1 Eylül mitingleriyle sona ereceğini söyleyen Buldan, bütün demokrasi güçlerini birlikte hareket etmeye çağırdı.

“İttifak deyince seçimi algılıyorlar”

HDP Eş Genel Başkanı Buldan yaptığı açıklamada, “şeffaf ittifak” açıklamalarının yanlış yansıtıldığını söyledi. Yapmış oldukları ittifak çağrılarının seçim ittifakı olarak yayıldığını söyleyen Buldan, “Bizim şeffaf ittifak çağrımız, çerçevesi geniş düşünülmüş, demokrasi ittifakı çağrısıdır” dedi.

Buldan, sözlerine şöyle devam etti:

Bir kaç gündür özellikle tartışılan konuya değinmek isterim. Yaptığımız açıklamalarda ‘şeffaf ittifak’ diyoruz. Yandaş medyanın bunu farklı bir şekilde yansıttığını görüyoruz. Bizim şeffaf ittifak çağrımız, çerçevesi geniş düşünülmüş demokrasi ittifakı çağrısıdır. İttifak deyince bazı çevreler sürekli seçim ittifakı çağrısı yapıyormuş gibi algılıyorlar ve yayıyorlar. Bizim yaptığımız çağrı demokrasi ittifakı çağrısıdır. Bu çağrı seçimlerden ibaret olmayan, seçimlerle sınırlı kalmayan bu gidişatı durdurmaya ve birlikte demokrasi mücadelesi vermeye dönüktür.

“Bizim çağrımız, tüm demokrasi güçlerinedir”

Biz, 6 bileşen partisiyle çatı partisidir. Hala bu ülkede eğer siyaset tasfiye edilmeye çalışıyorsa, aydınları, siyasetçileri cezaevindeyse hala bir saldırı varsa, Türkiye demokrasi güçlerinin bu ittifakın daha da büyümesi gerekmektedir. Kimse demokrasi ittifakı çağrılarımızı farklı bir yere çekmesin. Bizim çağrımız, tüm demokrasi güçlerinedir, kalıcı bir demokrasi ittifakıdır.

Türkiye toplumunun gerçek anlamda bir barışa, demokrasiye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç üzerine, tüm demokrasi güçlerini ortak bir mücadele ekseninde yeni bir yaşam hayaliyle faşizme karşı demokrasi mücadelesi yükseltmeye çağırıyoruz. Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, hiç kimse bir kaygı taşımasın. HDP ve bileşenleri olduğu sürece yaşanan bütün sıkıntılar, antidemokratik uygulamalar karşısında HDP diz çözmeden, boyun eğmeden mücadelesine devam edecektir. Ta ki bu ülkeye adalet, huzur, demokrasi ve barış gelene kadar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur