“Hasta tutuklu ve hükümlülerin zaman kaybından dolayı yaşamları risk altında”

“Yaşamını tek başına idame ettiremeyecek kadar durumu ağırlaşan hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılmalarında ne gibi sakıncalar bulunmaktadır?”

“Hasta tutuklu ve hükümlülerin zaman kaybından dolayı yaşamları risk altında”

HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, koronavirüs (COVID-19) salgınına rağmen tahliye edilmeyen hasta tutuklu ve hükümlülerin durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde acilen tahliye edilmeleri beklenen hasta tutuklu ve hükümlülerin ne çıkartılan yargı paketi kapsamına alınmış, ne sağlık durumları, ne de cezaevinde kalamaz raporları tahliyelerinin önünü açmaya yetmiştir” diyen Coşkun, durumun göz ardı edilemeyecek kadar hassas ve hasta tutuklu-hükümlülerin zaman kaybından dolayı yaşamlarının risk altında olduğunu kaydetti.

“Yeterli doktor yok”

Coşkun, hapishanelerde yeterli sayıda doktor ve uzman doktor bulunmadığını belirterek şunları kaydetti:

Pek çok hapishanede haftada sadece iki yarım gün doktor bulunmakta, özellikle kapasitesinin üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunan hapishanelerde, bu süre yetersizdir ve hastalar başvurularından çok sonra doktora çıkabilmektedir. Raporlarında periyodik kontrol yapılmasının gerekli olduğu belirtilen hasta tutuklu ve hükümlülerin bu kontrolleri, sağlık raporlarında belirtilen sürelerde yapılmamaktadır. Yapılan işlemler çoğunlukla, tam iyileşme sağlamaktan ziyade, ağrıları azaltma, süreci uzatma, kontrol altında tutma gibi işlemlerdir. Hastalıklar kronikleşmekte, kesin tedavi sağlanamamaktadır. Bu durum hasta tutuklu ve hükümlüleri gerek fiziki gerekse psikolojik olarak olumsuz etkilemekte, hastalık sürecini kötüleştirmekte ve yeni hastalıklara sebep olmaktadır.

“Talepler karşılanmıyor”

Ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin, geçirdikleri operasyonlarda yanlarında refakatçi kalması zorunlu olmasına rağmen taleplerinin karşılanmadığını belirten Coşkun, kendi başına hayatını sürdüremeyecek durumdakilerin infazın ertelenmesi başvurularının kabul edilmediğini ve bu durumun ölümle sonuçlandığını belirterek şunları kaydetti:

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü olan 76 yaşındaki Bedri Bozkurt bunlardan biridir. Bozkurt, 22 Haziran günü geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmiştir. Defalarca yapmış olduğu tahliye başvurusu reddedilmiştir.

Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutuklu Suat Aygün, Bitlis Belediyesi’nde zabıta görevlisi iken 2016 yılında ihraç edilen Aygün’ün Temmuz 2017’da “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandığı bilinmektedir. Beyin tümörü teşhisi konulan Aygün’ün, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 19 Mayıs 2020’de ameliyat edildiği, epikriz raporuna göre akciğerinin sağ kısmında 6×5 cm büyüklüğünde bir kitle bulunduğu ve Aygün’ün kanser olma ihtimalinin yüksek olduğunu kesindir. Avukat görüşüne iki kolunda gardiyanla getirildiği söylenen Aygün cezaevinde tek kişilik koğuşta tutulmakta, yalnız başına ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.

Süreyya Bulut, 26 yıldır Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulmaktadır. Kafasında şarapnel parçası bulunan Bulut’un bir gözü görme fonksiyonunu yitirmiştir. Aynı zamanda Wernicke Korsakoff hastasıdır. Yaptığı onlarca tahliye başvurusu her seferinde reddedilmiştir.

Fatma Tokmak, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulmaktadır. Mide, tansiyon ve kalp hastası olan Tokmak, kalp ameliyatı geçirmiş, iki kalp kapakçığı yerine yapay kapakçık takılmıştır. Ayrıca tüm vücudunu kaplayan varislerinin olduğu belirtilmektedir. Tokmak’ın Türkiye İnsan Hakları Vakfı tarafından 2014 yılında verilmiş ve sağlık durumu sebebiyle cezaevinde bulunmasının sakıncalı olduğunu tespit eden bir raporu da bulunmaktadır.

Şevin Coşkun’un, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

  1. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü olan 76 yaşındaki Bedri Bozkurt’un yaşamanı yitirdiğinden haberdar mısınız?
  2. Bedri Bozkurt’un yapmış olduğu tahliye başvurularının reddedilme gerekçeleri nelerdir? Yaşanan bu ölümde bakanlığınızın ve cezaevi yönetiminin sorumluluğu nedir?
  3. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Süreyya Bulut’un tahliye edilmemesinin gerekçesi nedir? Kaç kez tahliye başvurusu yapmış, başvuruları hangi gerekçelerle kabul edilmemiştir?
  4. Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutuklu Suat Aygün’ün tahliye edilmemesinin gerekçesi nedir? Kaç kez tahliye başvurusu yapmış, başvuruları hangi gerekçelerle kabul edilmemiştir?
  5. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Fatma Tokmak’ın tahliye edilmemesinin gerekçesi nedir? Kaç kez tahliye başvurusu yapmış, başvuruları hangi gerekçelerle kabul edilmemiştir?
  6. Yaşamını tek başına idame ettiremeyecek kadar durumu ağırlaşan hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılmalarında ne gibi sakıncalar bulunmaktadır?
  7. Cezaevinde bulunan ve sağlık durumlarından kaynaklı “Cezaevinde kalamaz” raporu verildiği halde, hasta tutuklu ve hükümlülerin cezaevlerinde tutulabilmelerinde ki hukuki dayanak nedir?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur