Hakim, savunma yapan avukata “provokatör”, baro başkanına “terbiyesiz” dedi

DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınan müvekkillerinin ifade işleminde Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ve avukat Yunus Muratakan’ı provokasyon çıkarmakla suçlayan hakim, “Terbiyesizlik yapma” ifadeleriyle hakarette bulundu

Hakim, savunma yapan avukata “provokatör”, baro başkanına “terbiyesiz” dedi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) dönük başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 43 kişiden 16 kişi emniyetteki ifade işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edildi. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla ifadeleri alınmadan Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen 16 isimden 8’i tutuklanırken, 8 kişi ise adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, dünkü ifade işlemleri sırasında hakimin kendisi ile birlikte avukat Yunus Muratakan’a hakaret ettiğini açıkladı. Aydın, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklamaya sevk edildikten sonra serbest bırakılan müvekkili avukat Berdan Acun’un ifadesi sırasında söz konusu durumun yaşandığını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

“Her iki dosyada da provokasyon çıkarmaya çalışıyorsun”

Hakim, müvekkilleri hakkında yürütülen soruşturmanın “gizlilik” kararıyla yürütülmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtmesi üzerine avukat Muratakan’a, “Buraya provokasyon çıkarmaya mı geldiniz? Sesiniz çok yüksek çıkıyor” suçlamasında bulundu. Hakim, daha sonra avukatların savunmasının dinlenmesine tepki gösteren Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın’a hakaret etti. Hakim, avukatların yaptığı savunmanın hakimlerce dinlenilmesi gerektiğini hatırlatan ve “Biz de size arkamızı dönerek savunma yapabilir miyiz?” demesi üzerine Aydın’a, “Terbiyesizlik yapıyorsun, terbiyesizlik yapma” diye hakaret etti.

Hakim, “Diyarbakır’da Sulh Ceza Hakimliği yaptığım gündem beri ikidir sorguya katılıyorsun. Birincisi öldürülen avukat dosyasında diğeri ise bu dosyada. Her iki dosyada da provokasyon çıkarmaya çalışıyorsun, bunu tutanak altına alacağım” sözleriyle Aydın’ı tehdit etti.

Baro Başkanı Aydın ve diğer avukatların yaşananlara ilişkin tuttuğu tutanak ise hakim tarafından dosyaya konulmadı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur