Fadime Tekin davasının ikinci duruşması görüldü: “Yaşasın kadın dayanışması”

Ankara’da geçtiğimiz yıl Dikmen’deki Ahmet Arif Parkı’nda eski kocası tarafından bıçaklanarak ağır yaralanan Fadime Tekin’in duruşması görüldü. Kadın Savunma Ağı’nın Tekin’e destek verdiği davada, sanık Rıza Işık’ın tutukluluk halinin devamına karar verilirken, bir sonraki duruşma 8 Temmuz’da görülecek

Fadime Tekin davasının ikinci duruşması görüldü: “Yaşasın kadın dayanışması”

Fadime Tekin, 2014’te boşandığı Rıza Işık tarafından 18 Eylül 2019 tarihinde bıçaklanarak ağır yaralanmıştı. Olay yerinde yakalanarak tutuklanan Işık’ın, kasten öldürmeye teşebbüs suçundan yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün (17 Haziran) Ankara Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kadın Savunma Ağı’nın takip ettiği davada kadınlar, duruşma öncesi ve duruşma sırasında dayanışma göstererek Fadime Tekin’i yalnız bırakmadı.

Evlilik boyunca psikolojik şiddete uğrayan Fadime Tekin, boşandıktan sonra Rıza Işık ile hiç görüşmediğini ve saldırıdan iki gün önce torununa bakmak için gittiği oğlunun evinin kapısında Işık ile karşılaştığını söyledi. Tekin ve oğlu Murat Işık, bu karşılaşmada Rıza Işık’ın tehditler savurduğunu anlattı.

Sanıktan özür dileme taktiği

Rıza Işık, tanık ifadelerine göre olay günü “Kadınlar kırmızı don giyerek erkekleri günaha sokuyor” diye bağırdı. Avukatların iddianamede de yer alan bu ifadeyi hatırlatması üzerine sanık, “Ankara’nın kadınlarından, dünyanın kadınlarından özür diliyorum” diyerek kendini aklamaya çalıştı.

Israrlı takip, tasarlayarak öldürme

Fadime Tekin’in avukatlarından Sevinç Hocaoğulları, Tekin’in evliliği boyunca psikolojik şiddete maruz kaldığını anlattı. Sanık Işık’ın, Tekin’in akıllı telefon kullanmasına ve engelli aylığı almasına tepki göstermesinin, Tekin’in kendi ayakları üzerinde durmasına dönük bir öfke olduğunu belirten Av. Hocaoğulları, bıçaklı saldırının ısrarlı takip sonucu gerçekleştiğine kaydetti. Av. Hocaoğulları, sanık Işık’ın olaydan kısa bir süre önce Alanya’dan Tekin’in yaşadığı Mamak’a, sonrasında ise oğlu Murat Işık’ın yaşadığı Dikmen’e taşındığını hatırlattı.

Av. Neslihan Varol da saldırının yaşandığı gün sanığın elinde kadınların konu olduğu gazete kupürlerinin bulunduğu ve bu haberlere çeşitli notlar alarak hazırlık yaptığını dile getirerek sanığın tasarlayarak öldürmeye çalışmasına vurgu yaptı.

Son olarak söz alan Av. Hacer Filiz Orhan da olayın tüm delillerinin göz önünde bulundurularak haksız tahrik indiriminin uygulanmamasını talep etti.

Duruşma 8 Temmuz’a ertelenirken sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Kadın avukatların müdafiliğini üstlendiği Fadime Tekin duruşmanın ardından kendisiyle dayanışma gösteren kadınlara teşekkür etti ve evliliği boyunca Işık’ın ailesiyle görüşmesine engel olduğunu, kendisine sürekli hakaret ettiğini “İsmimi ben unutmuştum” sözleriyle anlattı.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur