ESÇEVDER: “Maden ocağı için 31 bin hektarlık alanda 200 bin ağaç kesilecek”

ESÇEVDER, yaptığı basın açıklaması ile krom-manyezit maden ocağı kapasite artışının bilirkişi onayından geçtiği anda 200 bin ağacın kesilmesinin önünün açılacağını duyurdu

ESÇEVDER: “Maden ocağı için 31 bin hektarlık alanda 200 bin ağaç kesilecek”

Eskişehir’in Beylikova ilçesi, Süleymaniye, Yalımlı ve Karacaören mahallerinde ve Sivrihisar ilçesi Yalımlı mahallesinde yapılması planlanan Krom Manyezit Ocağı kapasite artışı ve Demir, Nikel Ocağı kırma eleme tesisi projesinin bilirkişi incelemesi yarın saat 10.00’da Süleymaniye’de yapılacak. Bilirkişi incelemesine dair bir basın açıklaması düzenleyen Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) keşif yapılırken alanda olacağını kaydetti.

Dernek Başkanı Sadık Yurtman’ın yaptığı açıklamada “Projenin hayata geçmesi durumunda 31 bin hektarlık alanda ardıç, sedir, karaçam ve meşe ağaçlarının da içinde yer aldığı ormanlık bölgede 200 bine yakın ağaç kesilecektir” ifadeleri yer aldı.

31 bin hektarlık alanda 200 bin ağaç kesilecek

Maden sahası için 31 bin hektarlık alanda 200 bin ağacın katledileceğini ifade eden Yurtman basın açıklamasının devamında doğanın göreceği zararı şöyle ifade etti:

Tarım alanları, temiz su kaynakları ve şifalı su kaynakları proje ile zarar görecek. Bölgede, kızıl geyikler, Porsuk gibi yabani hayvanlar da yaşamakta. Madencilik faaliyeti bölgedeki yaban hayatını da yok ederek bölge halkının geçimini sağladığı küçükbaş hayvancılık için yaygın olan mera alanları da katledilecek. Maden aramasında kullanılan zehirli atıkların Porsuk Çayı’na karışması  Porsuk Çayı kirlenecektir. Porsuk Çayı’nın kirlenmesiyle de tarım arazilerinde tarımsal üretim biterek  Porsuk Çayı’nda da hiçbir canlı yaşayamayacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur