Danıştay kararı bozdu: Konyaaltı Sahili yeniden Hülya Koçyiğit’in damadında

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Konyaaltı sahil ihalesini iptal etmesi ve yerel mahkemenin iptal kararını haklı bulması üzerine Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar Danıştay’a başvurdu. Danıştay kararı bozarken, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek kendilerine bir karar tebliğ edilmediğini açıkladı

Danıştay kararı bozdu: Konyaaltı Sahili yeniden Hülya Koçyiğit’in damadında

Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın sahibi olduğu Alkoçlar Turizm ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında Konyaaltı Sahili’nin işletmesiyle ile ilgili İdare Mahkemesi’nin verdiği karar Danıştay tarafından bozdu. CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Konyaaltı Sahili işletme ihalesini feshetmesinin ardından Alkoçlar Turizm yürütmeyi durdurma kararı almış, ardından da mahkemeye gitmişti. Mahkeme, Antalya Büyükşehir Belediyesi lehine karar alınca bu kez firma Danıştay’a başvurdu.

Gazete Duvar’dan İdris Özyol’un haberine göre, Alkoçlar Turizm’in başvurusuyla ilgili yapılan oylamada 5 Danıştay üyesinin tamamı Antalya Büyükşehir Belediyesi aleyhine oy kullandı. Kararla birlikte Alkoçlar firması, Konyaaltı Sahili’ni ihale şartnamesine göre işletmeye devam edecek. Danıştay’ın aldığı karara itiraz hakkı bulunmayan Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bilgiyi doğrulayarak tebligatın henüz ellerine geçmediğini söylediler.

İki yılda 15 milyonluk zarar

Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar, AKP’li Menderes Türel’in başkanlığı döneminde belediye tarafından yaptırılan Konyaaltı Sahili’nin işletmesini 12 yıllığına 8 milyon 500 bin liralık bedelle almıştı. Sadece Alkoçlar Turizm’in katıldığı ihale kamuoyunda peşkeş tartışması yaratırken, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yılda 15 milyon lira zarar ettirildiğini açıklayan CHP’li yeni başkan Muhittin Böcek, sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmişti.

KONYAALTI SAHİLİ İHALESİ İPTAL EDİLDİ: ANTALYA, HÜLYA KOÇYİĞİT’İN DAMADINI DAHA FAZLA İHYA ETMEYECEK

Belediyeden açıklama

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek’in, konuya ilişkin Twitter üzerinden paylaştığı açıklama şöyle:

Konyaaltı Sahiline ilişkin olarak ihalenin iptali ile ilgili devam eden yargılamada Danıştay kararının belli olduğuna ilişkin çeşitli haberler geçmektedir. Belediyemize şu ana kadar tebliğ edilmiş herhangi bir karar bulunmamaktadır.

Kaldı ki Konyaaltı Sahil Projesine ilişkin uyuşmazlık sadece ihalenin iptali davası ile sınırlı değildir. Aynı zamanda kiracı şirketin sözleşmesi haklı nedenlerle feshedilmiş olup bu konuda kiracının adli yargıda Antalya 3. Sulh Hukuk Mahkemesinin 2020/398 Esas sayılı dosyası ile açmış olduğu davada verilen tahliyeye yönelik işlemlerin dava sonuna kadar durdurulmasına ilişkin İHTİYATİ TEDBİR KARARI Belediyemizin itirazı haklı görülerek 10.06.2020 tarihli duruşmada bugün itibariyle mahkemece KALDIRILMIŞTIR. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur