BTS, TCDD Genel Müdürlüğü önündeydi: “Sürgünler bitene kadar, liyakatsiz atamalar durdurulana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz”

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS) demiryollarında gerçekleşen sürgün ve liyakatsiz atamalara karşı TCDD Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı

BTS, TCDD Genel Müdürlüğü önündeydi: “Sürgünler bitene kadar, liyakatsiz atamalar durdurulana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz”

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), demiryollarında yaşanan sürgünlerin geri alınması, mağduriyetlerin son bulması için TCDD Genel Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Ankara Gar önünde bir araya gelen BTS Diyarbakır, Adana, Malatya, Sivas, Ankara, Eskişehir, İzmir ve İstanbul 1-2 Nolu Şube temsilcileri TCDD Genel Müdürlüğü binası önüne kadar yürüdü. Genel müdürlük binası önünde bir saat oturma eylemi yapıldı.

Oturma eylemi sonrası açıklama yapıldı. Fiziki mesafeye dikkat edilerek gerçekleşen açıklamada, “TCDD sürgünlere son ver” pankartı açıldı, ayrıca “Biz kazanacağız”, “Sürgüne hayır”, “Sürgünler bizi yıldıramaz”, “Sürgünler geri alınsın”, “Çalışan köle değildir”, “Sürgün çağ dışıdır” ve “Sürgün bizi yıldıramaz” dövizleri taşındı.

TCDD Genel Müdürlüğü binasının çevresinde polis yoğunluğu bulundu.

“Devlet sözüne güvendik ama kandırıldık”

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, bir BTS üyesinin daha sürgün edildiği bilgisini paylaştı. TCDD Genel Müdürünün kendilerine randevu vermemesi üzerine 2 Haziran’da Ankara’ya yürüyüş başlattıklarını hatırlatan Bektaş, 4 Haziranda TCDD binası önünde yapılan açıklama sonrası TCDD Genel Müdürü’nün kendilerine randevu verdiğini ancak görüşmeye gelmediğini söyledi. Bektaş, “Devlet sözüne güvendik ama kandırıldık” dedi.

Demiryollarında üst yönetimde yer alan kişilerin demiryolu arsalarını satma peşinde olduğuna dikkati çeken Bektaş, devamında şunları ifade etti:

TCDD yöneticilerinin şimdiye kadar hiç demiryollarında faydaları olmadı. Sendikamızı nasıl sustururum hesapları yapıyorlar. Sen bu kuruma hizmet vermeye geldiysen hizmet et. Kurumda şuan huzur yok, yaptığımız bir hata insan canına neden olur. Yapmayın yazıktır. İnsanlara zulüm ederek bir başarı elde edemezsiniz. Talebimiz şu bizimle diyalog kurun bizi başka yere göndermeyin. Bu yasa dışı adımları durdurun. Sürgünler bitene kadar, liyakatsiz atamalar durdurulana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

“5 milyondan fazla emekçi işlerini kaybetti”

Türkiye’nin ve dünyanın yaklaşık 4 aydır salgın ile mücadele ettiğini söyleyen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ise “Böyle bir süreçte 31 kişinin sürgüne gönderilmesini lanetliyorum” dedi. Sürgünlere karşı mücadelede birliğe vurgu yapan Beko, “Salgın döneminde aileleri sürgün ile dağıtmak, parçalamak hangi akla gelir? Bu sürgün edilen güzel insanlar varken TCDD Gene Müdürü siz yoktunuz. İnsanlar yandaş sendikalara üye olmaya zorlanıyor. Suç işliyorsunuz. Bu bir sosyal cinayettir. Salgın başladığından bu yana 5 milyondan fazla emekçi işlerini kaybetti. 5 milyondan fazla insan ekmeğini işini kazandırmak yerine aileleri parçalamak niye? Gelin yan yana omuz omuza sürgünler bitene kadar mücadele edelim. Yaşasın KESK, yaşasın BTS” dedi.

Açıklamanın ardından TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile görüşmek için randevu almak isteyen BTS üyelerine, genel müdürün şehir dışında olduğu ve görüşmenin olmayacağı bilgisi verildi. Sendika üyeleri daha sonra Mithatpaşa Caddesinde bulunan BTS Genel Merkezine geçti.

href=”/2020/06/bts-uyeleri-tcdd-onunde-surgunleri-protesto-etti-589205/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur