Barolardan, Diyarbakır Barosu Başkanı Aydın’a hakaret eden hakime tepki

53 baro, hakim Yunus Emre Kılıçlar’ın Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın’a hakaret etmesine tepki göstererek, HSK’nin soruşturma başlatıp hakimi açığa almasını talep etti

Barolardan, Diyarbakır Barosu Başkanı Aydın’a hakaret eden hakime tepki

DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınan müvekkillerinin ifade işleminde Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Cihan Aydın ile Av. Yunus Muratakan’a hakaret eden hakime 53 baro ortak açıklamayla tepki gösterdi.

HAKİM, SAVUNMA YAPAN AVUKATA “PROVOKATÖR”, BARO BAŞKANINA “TERBİYESİZ” DEDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Diyarbakır, İstanbul ve Ankara barolarının aralarında bulunduğu 53 baro, “Diyarbakır Baro Başkanı Av. Cihan Aydın ve meslektaşımıza yönelik saldırıyı kınıyoruz” başlıklı ortak açıklamasında, Hakimler Savcılar Kurulu’nun (HSK) Diyarbakır 1’inci Sulh Ceza Hakimi Yunus Emre Kılıçlar’ı açığa almasını talep etti.

HSK’ye çağrı: Derhal açığa alınsın

53 baronun ortak imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Son dönemlerde hakim ve savcıların liyakat esasına göre değil, başka referanslarla mesleğe kabul edildikleri aşikar olup bu nedenle duyduğumuz endişeyi defalarca dile getirmiştik. Hiçbir mesleki deneyim ve tecrübesi olmayan, mesleki stajlarını dahi gerektiği gibi yapmadan mesleğe başlatılan bazı hakim ve savcıların; bazen ibretlik, bazen de gülünç kararlara imza attıklarını, yargı bağımsızlığını tamamen ortadan kaldırmaya yönelik tutum ve davranışlarda bulunduklarını, tüm kamuoyu ibretle izlemektedir. Bazılarının hakimlik makamına saygıyı hukuk ve adalete bağlılık yerine zorbalıkta gören anlayışı, her geçen gün yeni krizler yaratmaktadır. Avukatı ve savunmayı yargının bir parçası olarak değil gereksiz, hatta tehlikeli gören bu anlayışın sonucu olarak avukatlar şiddete ve hakarete uğramakta, adliyeler bile artık avukatlar için tehlikeli mekanlar haline gelmektedir. Biz aşağıda imzası bulunan Baro Başkanları, Diyarbakır Baro Başkanı Av. Cihan Aydın’a ve meslektaşlarımıza yönelik davranışından dolayı adı geçen hakimi kınıyor, HSK’nin adı geçen hakim hakkında adli ve idari soruşturma başlatmasını ve hakimin derhal açığa alınmasını talep ediyoruz.

Ortak açıklamada imzası olan barolar şöyle:

Adana Barosu Başkanlığı, Adıyaman Barosu Başkanlığı, Afyonkarahisar Barosu Başkanlığı, Ağrı Barosu Başkanlığı, Ankara Barosu Başkanlığı, Amasya Barosu Başkanlığı, Antalya Barosu Başkanlığı, Ardahan Barosu Başkanlığı, Artvin Barosu Başkanlığı, Aydın Barosu Başkanlığı, Balıkesir Barosu Başkanlığı, Batman Barosu Başkanlığı, Bilecik Barosu Başkanlığı, Bingöl Barosu Başkanlığı, Bitlis Barosu Başkanlığı, Bolu Barosu Başkanlığı, Burdur Barosu Başkanlığı, Bursa Barosu Başkanlığı, Çanakkale Barosu Başkanlığı, Denizli Barosu Başkanlığı, Diyarbakır Barosu Başkanlığı, Düzce Barosu Başkanlığı, Elazığ Barosu Başkanlığı, Eskişehir Barosu Başkanlığı, Antep Barosu Başkanlığı, Giresun Barosu Başkanlığı, Hakkari Barosu Başkanlığı, Hatay Barosu Başkanlığı, Isparta Barosu Başkanlığı, İstanbul Barosu Ba��kanlığı, İzmir Barosu Başkanlığı, Kastamonu Barosu Başkanlığı, Kırıkkale Barosu Başkanlığı, Kırklareli Barosu Başkanlığı, Kocaeli Barosu Başkanlığı, Manisa Barosu Başkanlığı, Mardin Barosu Başkanlığı, Mersin Barosu Başkanlığı, Muğla Barosu Başkanlığı, Muş Barosu Başkanlığı, Ordu Barosu Başkanlığı, Sakarya Barosu Başkanlığı, Siirt Barosu Başkanlığı, Urfa Barosu Başkanlığı, Şırnak Barosu Başkanlığı, Tekirdağ Barosu Başkanlığı, Tokat Barosu Başkanlığı, Trabzon Barosu Başkanlığı, Tunceli Barosu Başkanlığı, Uşak Barosu Başkanlığı, Van Barosu Başkanlığı, Yalova Barosu Başkanlığı, Zonguldak Barosu Başkanlığı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur