“Baro başkanlarına saldırmaya çalışan Elya Group patronu hakkında yasal işlem başlatıldı mı?”

HDP’li Tülay Hatimoğulları Oruç, “Benim binamın dışına çıkacaklar” diyerek baro başkanlarına saldırmaya çalışan Ahmet Reyiz Yılmaz ile yanında kişilerle ilgili işlem başlatılıp başlatılmadığını Soylu’ya sordu

“Baro başkanlarına saldırmaya çalışan Elya Group patronu hakkında yasal işlem başlatıldı mı?”

Saray-AKP iktidarının Avukatlık Kanunu’na ve baroların seçim sistemine yönelik müdahale hazırlığına karşı “Savunma Yürüyüşü” başlatan baro başkanları 22 Haziran’da Ankara girişinde durdurulmuş ve buradaki bir AVM inşaatının önünde polis ablukası altında 24 saatten fazla beklemişti. Bekleyiş sırasında söz konusu AVM inşaatını yapan Elya Group’un patronu, yanındaki kişilerle birlikte baro başkanlarına saldırmaya çalışmıştı.

SAVUNMA YÜRÜYÜŞÜ TAMAMLANDI: “YOLUN AÇILMASININ TEK SEBEBİ KARARLILIĞIMIZDIR”

Baro başkanlarına yönelik saldırı girişimini Meclis gündemine taşıyan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, “Elya Group’un patronu olan ve Muhafazakar Yükseliş Partisi lideri olduğunu söyleyen Ahmet Reyiz Yılmaz isimli şahıs, yanındaki kişilerle birlikte, ‘Burası benim özel mülküm, derhal buradan dışarı çıkın’ diyerek baro başkanlarına ve orada bulunan avukatlara saldırmaya çalışmıştır” dedi.

Tülay Hatimoğulları

HDP’li Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. Baro Başkanlarına ve orada bulunan avukatlara saldırmaya çalışan bu kişiler hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır?
  2. Polislerin gözü önünde bu saldırı nasıl gerçekleşebilmiştir?
  3. Yasal hakları çerçevesinde yürüyüş yapmak isteyen Baro Başkanlarına karşı polislerin baskıcı, şiddet sergiledikleri tutumları karşısında Baro Başkanlarına ve avukatlara saldırmaya çalışan zatlara karşı polislerce sergilenen yumuşak tutumları nasıl açıklanabilir?
  4. Baro Başkanlarına saldıran bu kişiler bu gücü nereden almaktadırlar? Saldırının arkasındaki olası güçleri araştırmak üzere çalışma yürütülmekte midir?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur