Baraka Kültür Merkezi: “Mobeseleri ASELSAN kuruyor, bilgilerimiz Türkiye ile paylaşılıyor”

BKM aktivistleri Kuzey Kıbrıs'taki mobeselerle ilgili itiraz dilekçelerini başbakanlığa teslim etti. Başbakanlık önünde yapılan açıklamada mobeseleri ASELSAN'ın kurduğuna ve Kuzey Kıbrıs vatandaşlarının bilgilerinin Türkiye ile paylaşılacağına dikkat çekildi

Baraka Kültür Merkezi: “Mobeseleri ASELSAN kuruyor, bilgilerimiz Türkiye ile paylaşılıyor”

Baraka Kültür Merkezi (BKM) aktivistleri Kuzey Kıbrıs’taki mobeselerle ilgili itiraz dilekçelerini başbakanlığa teslim etti. BKM aktivistleri, gözetim toplumu yaratması, insan hak ve özgürlüklerine aykırı olması, eylem ve ifade özgürlüğü üzerinde baskı yaratması, tarihi ve kültürel dokuya zarar vermesi, kaldırım işgali ve engelli kişilerin geçişini zorlaştırması, bütçenin halk yararına sağlık ve eğitim için harcanması gibi sebeplerle mobeselerin kaldırılmasını talep etti.

Başbakanlık önünde açıklama yapan aktivistler, ellerinde “Gözeklen da gözetlenin”, “Zeki Müren de bizi görecek mi?”, “Big brother is watching you”, “Mobeseye NObese” yazılı dövizler taşıdı. Baraka’dan yapılan açıklamada, itiraz formlarının Başbakanlığın internet sitesinden alınabileceği ve herkesin bu gözetleme kameralarına kendi gerekçeleriyle itiraz edebileceği de vurgulandı.

“Kameraları TC askeri şirketi ASELSAN kuruyor”

Lefkoşa’nın her yanının kameralarla dolduğuna işaret eden açıklamada “Güvenlik bahanesiyle özgürlüğümüzü yok eden bu kameralar, gözetim toplumu yaratılmasına hizmet ediyor, baskı ve kontrol mekanizmasıyla halkı denetim altına alıp sindirmeyi amaçlıyor. Üstüne üstlük bizim ülkemizin yetkilileri mi Türkiye mi bizi gözetliyor bu da belli değil. Çünkü kameraları, TC ile imzalanan ve Meclisteki tüm partilerin oybirliği ile geçen bir protokole dayanarak TC askeri şirketi ASELSAN kuruyor” ifadeleri yer aldı.

İmzalanan protokolde Kuzey Kıbrıs’ın tüm plaka bilgilerinin Türkiye’ye vereceğini açıkça yazdığını belirten açıklama “52 milyon liralık bir proje olduğu söylenen Mobeseler yerine, halkın gerçek ihtiyaçları dikkate alınarak, yangın helikopteri alınabilir, sığınma evi ve kültür-sanat merkezi açılabilir, hastanelerimizin, okullarımızın, yollarımızın nice ihtiyaçları karşılanabilirdi” ifadeleriyle devam etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur