Arzu Çerkezoğlu: “Gençlerimizin ve çocuklarımızın emaneti kıdem tazminatını kimseye yedirmeyiz”

DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, kıdem tazminatının gasp edilme planlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çerkezoğlu, “Gençlerimizin ve çocuklarımızın emaneti kıdem tazminatını kimseye yedirmeyiz” ifadelerini kullandı

Arzu Çerkezoğlu: “Gençlerimizin ve çocuklarımızın emaneti kıdem tazminatını kimseye yedirmeyiz”

İşçi sınıfının kıdem tazminat hakkının gasp edilmesine dönük yeni planlara ilişkin DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu yazılı açıklama yayımladı.

Kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya, budamaya, el koymaya dönük çeşitli yeni planların olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, “Hükümet her zaman yaptığı gibi konunun asıl muhatapları olan bizleri görmezden gelerek gizli kapalı biçimlerde nabız yoklamaya çalışıyor. Kıdem tazminatını yok etme planı için zemin oluşturmaya çalışıyor” dedi.

“Kıdem tazminatının fona devredilmesine karşıyız”

Çerkezoğlu yaptığı açıklamada, “Kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmaya, daraltmaya ve budamaya dönük her türlü girişime karşıyız. Kıdem tazminatının fona devredilmesine karşıyız. Kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında yok edilmesine karşıyız” diye belirtti.

Kıdem tazminatı bir işveren yükümlülüğü olduğunu, son ücret üzerinden hesaplandığını ve iş güvencesi dayanağı olduğunun altını çizen Çerkezoğlu, “Kıdem tazminatını işveren yükümlülüğü olmaktan çıkaracak, son ücret ile bağını koparacak, iş güvencesi dayanağı olmaktan çıkaracak her türlü dayatma, bir müzakerenin değil ancak mücadelenin konusu olabilir. Memleketin gündemi kıdem tazminatı değildir. Kıdem tazminatı bir sorun değildir, haktır” dedi.

AKP iktidarını uyaran Çerkezoğlu, “İşiniz işsizlik sorununu çözmek. İstihdam yaratmak. Vatandaşın gelirini korumaktır. İşiniz salgın günlerinde çöken ekonomiyi canlandırmaktır” ifadelerini kullandı.

“Kıdem tazminatını kimseye yedirmeyiz”

İşçilerin 90 yıla yaklaşan en köklü kazanılmış hakkı olan kıdem tazminatına göz dikmeyi iktidarın bırakması gerektiğinin altını çizen Çerkezoğlu, “Kıdem tazminatı sadece dünün ve bugünün değil, geleceğimizin de kazanımıdır, gençlerimizin ve çocuklarımızın emanetidir. İşçinin alın terinin, emeğinin karşılığı olan kıdem tazminatını kimseye yedirmeyiz. Kıdem tazminatımızı korumak için dün olduğu gibi bugün de sonuna kadar direneceğiz” diye belirtti.

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 50’nci yılında hükümeti bir kez daha uyaran Çerkezoğlu, “İşçiler dün nasıl sendikalarına sahip çıktıysa bugün de kıdem tazminatı hakkına sahip çıkmakta tereddüt etmeyecektir. Kıdem tazminatına dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur