10 Ekim Ankara Katliamı’nın 56. ayı: “Bu acıyı diri tutmaya çalışıyoruz”

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler 56’ıncı ayında anıldı. Anmada konuşan 10 Ekim-Der Eş başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Buraya geldiğimizde aynı öfkeyi duyuyor ve aynı acıyı yaşıyoruz” dedi

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 56. ayı: “Bu acıyı diri tutmaya çalışıyoruz”

Emek ve Demokrasi mitingine dönük 10 Ekim 2015’te gerçekleştirilen IŞİD saldırısında yaşamını yitiren 103 kişi, katliamın 56’ıncı ayında Ankara Gar Meydanı’nda anıldı. COVID-19 salgını nedeniyle fiziksel mesafe kurallarına uyularak yapılan anmada, “10 Ekim’i unutma unutturma” sloganı atıldı. Yaşamını yitirenlerin anısına saat 10.04’te saygı duruşu yapıldı.

“Bu acıyı diri tutmaya çalışıyoruz”

Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin de katıldığı anma etkinlinde konuşan 10 Ekim-Der Eş Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu olarak evde kalınmasından dolayı anmayı sosyal medya aracılıyla yaptıklarını fakat “normalleşmeyle” birlikte tekrar bir araya gelip anmalarına devam edeceklerini aktardı. Katliamın 10’uncu yılında bir anıtın yapılmasını sabırsızlıkla beklediklerini belirten Coşgun, “Bu sürecin hızlandırılması için üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Ankara Garı Katliamı, Suruç Katliamı Türkiye’deki IŞİD katliamları dünya da çok önemli bir yere sahip. Bu acıyı diri tutmaya çalışıyoruz. Duruşmamız da yine aynı sebeplerden dolayı ertelenmiştir. Katliam yargılaması ve 16 firari sanık insanlığa karşı suçtan yargılanan sanığın duruşması 16 Temmuz’da olacak. Biz bu süreci hep takip ettik ama Türkiye kamuoyunun da bu adalet talebine destek vermesi için daha çok çalışmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Adalet talebimiz devam ediyor”

Adalete ulaşmak için önlerinde uzun bir dayanışma ve emek sürecinin olduğuna işaret eden Coşgun, sözlerine şöyle devam etti:

Yaraları hala iyileşmeyen 103 ailemiz var. Takvimlere bakılınca çok çabuk geçen zaman bizim açımızdan öyle geçmiyor. 56 keredir buradayız ve her sabah buraya geldiğimizde aynı öfkeyi duyuyor aynı acıyı yaşıyor ve aynı kokuyu alıyoruz. Adalet talebimiz devam ediyor ve onları unutmanın en büyük kötülük olacağını bilerek geliyoruz. Önümüzdeki aylar da gelmeye ve süreci takip etmeye devam edeceğiz. Biz vazgeçmeyen inatla başından beri aynı şeyi savunan insanlarız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur