Taş ocağı şirketi yüksek harç bedeline güveniyor: Çifteköprü Köyü halkından Cankurtaran’ı kurtarmak için dayanışma çağrısı

Daha önce üç taş ocağı projesini durduran Çifteköprü Köyü halkı, aynı şirketin hukukun arkasından dolanan yeni bir girişimiyle karşı karşıya. Üstelik daha önce mahkemede durdurdukları şirketin bu yeni girişimine karşı dava açabilmek 12 bin TL ödemek zorundalar. Çifteköprü Köyü halkı dayanışmaya çağırıyor

Taş ocağı şirketi yüksek harç bedeline güveniyor: Çifteköprü Köyü halkından Cankurtaran’ı kurtarmak için dayanışma çağrısı

Artvin’in ilçelerinde halk maden şirketlerine karşı doğayı korumak için başarılı mücadeleler veriyor. Ne var ki şirketler pes etmiyor ve hukukun etrafından dolanarak durdurulan projeleri yeniden başlatmaya çalışıyor.

Şirket Cankurtaran’a göz dikti

Bunun bir örneğini de Borçka-Hopa arasındaki Cankurtaran Geçidi çevresine taş ocağı açmak isteyen şirket sergiliyor. Geçidin önemli bir bölümü Borçka’ya bağlı Çifteköprü Köyü sınırları içinde yer alıyor. Çifteköprü Köyü’nde daha önce üç taş ocağı projesi gündeme gelmiş ancak köy halkının başlattığı hukuki mücadele sonucunda taş ocakları engellenmişti.

Ancak Reşit Merttürk’e ait şirket Cankurtaran Geçidi yakınlarında açılması planlanan taş ocağı için eski ruhsatta tadilat yapıp, işletme alanını daraltarak tekrar ruhsat başvurusu yaptı ve valilikten ilgili kurumların onayı ile yeniden işletme ruhsatı aldı.

Şirket bundan önce 24 hektarın üstünde bir işletme alanı için ruhsat almıştı. Daralmaya giderek 24 hektar ve altına ÇED onayı olmadan ruhsat verilebileceği şeklindeki düzenlemeden faydalanmış oldu. 24 hektar altı işletmelere ÇED’den muafiyet tanıyan düzenleme ilk gündeme geldiğinde de hukuki mücadelenin önündeki engelleri artıracağı için tepki çekmişti.

Mahkeme masraflarını ödemek için dayanışma çağrısı

Cankurtaran’ın yağmalanmasına karşı çıkan köylülerin önündeki tek engel, şirketler lehine oluşturulan bu hukuki boşluklar da değil. Köy halkı tekrar dava açmaya girişince mahkeme bilirkişi için 10 bin TL harç talebinde bulundu. Avukat ücreti hariç mahkeme masrafları 12 bin TL’yi buluyor. Cankurtaran’da taş ocağı açılmasını engellemek için mücadele eden köylüler mahkeme harcını ödeyebilmek için dayanışma çağrısında bulunuyor.

Sendika.Org / Artvin

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur