Soma Katliamı’nın yıldönümünde YÖK’ten maden şirketlerine işbirliği hediyesi

Aldığı her kararda üniversite sanayi işbirliği kapsamında sermayenin çıkarlarını gözeten YÖK, bu sefer de maden sektörünün temsilcilerine üniversitelerde alan açacak bir protokole imza attı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ilk 50 bine giren ve maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliğini tercih eden öğrencilere burs verecek

Soma Katliamı’nın yıldönümünde YÖK’ten maden şirketlerine işbirliği hediyesi

Soma’da yaşanan madenci katliamının yıldönümünde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, akademik bilgiyi daha da piyasalaştıracak, sermayenin bilimsel bilgi üretimi üzerindeki baskısını ve yönlendirmesini artıracak bir karara imza attı.

Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında alınan karara göre, 2020-2021 öğretim döneminden itibaren üniversite sınavında ilk 50 bine giren öğrenciler maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliğini tercih etmeleri halinde İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından net asgari ücret oranında karşılıksız burs kazanacak, ayrıca öğrencilerin istihdamlarında kolaylık sağlanacak.

Protokol ile başarılı öğrencilerin maden sektörüne çekilmesi, staj ve işyeri eğitimi uygulamalarının artırılmasının ve mezuniyetleri sonrasında istihdam sağlanmasının amaçlandığını vurgulayan Saraç, şunları kaydetti:

Bu işbirliğimiz neticesinde, üniversite sınavında ilk 50 bine giren ve ilk 5 tercihinde bu bölümlerden en az birini tercih eden ve yerleşen öğrencilere aylık net asgari ücret tutarı kadar; 50 bin ile 65 bin arasında olanlara net asgari ücret tutarının yarısı kadar, 65 bin ile 80 bin arasında olanlara ise net asgari ücret tutarının üçte biri kadar İMİB tarafından karşılıksız burs verilecek. 2020-2021 eğitim öğretim döneminden itibaren verilmeye başlanacak olan burs miktarı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu’nun kararları doğrultusunda her yılın başında güncellenecek. Diğer kurum ve kuruluşlardan da burs alınması bu eğitim bursunun alınmasına engel teşkil etmeyecek.

Saraç bu düzenlemeyi “Ülkemiz madenciliğinin daha da gelişmesi ve bu alanda ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün artırılması amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği madencilik sektörü ve öğrencilerimiz açısından hayırlı, uğurlu olsun” notuyla paylaştı.

Maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve cevher hazırlama mühendisliği programları ile ilgili sayısal verileri aktaran Saraç, 14 maden mühendisliği programında 4 bin 198 öğrenci ve 380 öğretim elemanı; 10 jeoloji mühendisliği programında 5 bin 311 öğrenci ve 653 öğretim elemanı; bir üniversitedeki cevher hazırlama mühendisliği programında ise 299 öğrenci ve 20 öğretim elemanının bulunduğunu belirtti. Saraç geçen yıl da tekstil sektörü ile aynı doğrultuda bir protokol düzenlendiğini belirtti.

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer ise törende yaptığı konuşmada, “Protokolle, bu neslin önüne son derece güçlü bir kapı açtığımız gibi, sektörümüzü de onların varlığıyla daha parlak bir hale getirmenin alt yapısını oluşturuyoruz” dedi. Dinçer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, YÖK Başkanı Yekta Saraç ve ilgili YÖK üyelerine ve Maden, Jeoloji ve Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümleri bölüm başkanlarına teşekkür etti.

YÖK’ten sektöre mühendis var, İTÜ’den iş cinayeti davasına bilirkişi yok

Üniversitede üretilen bilginin sanayinin tam hakimiyetine bırakan bu protokollerin duyurulduğu sırada, Manisa’nın Milas ilçesinde yaşanan madenci cinayeti davası için mahkeme İstanbul Teknik Üniversitesi’nden bilirkişi talebinde bulundu. Ancak İTÜ Rektörlüğü bu talebi geri çevirdi.

Bünyesinde Maden Fakültesi’nin bulunduğu İTÜ’nün red gerekçesinde “Bilirkişilik yapacak bölümümüzde öğretim üyesi bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

Soma’nın yıldönümünde yaşanan bu iki gelişme, üniversite-sanayi işbirliğinin tamamen sermayenin gelişimi doğrultusunda ilerlediğinin, üniversitenin bilgi birikiminin sermayenin aleyhine olan durumlarda devre dışı bırakıldığının göstergesi oldu.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur