Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yirmi yıllık öğretmene telefon: “Ramazan’da çay içtiğiniz için şikâyet var”

Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir Şube Müdürü, online seminer esnasında evinde eğitimi takip etmeye çalışan bir öğretmeni, eğitimin bir oturumunda çay içerken görüldüğü gerekçesiyle aradı

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yirmi yıllık öğretmene telefon: “Ramazan’da çay içtiğiniz için şikâyet var”

İstanbul Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir Şube Müdürü, 18 Mayıs pazartesi günü öğretmenlere yönelik verilen online seminer esnasında evinde eğitimi takip etmeye çalışan bir öğretmeni, eğitimin bir oturumunda çay içerken görüldüğü gerekçesiyle aradı.

Şube Müdürü yirmi yıllık eğitim emekçisine “Ramazan’da çay içtiğiniz için öğretmenlerden şikâyet var” diye konuştu.

Bunun siber zorbalık tanımına girdiğini belirten Eğitim Sen 3 No’lu Şube, olayı sosyal medyadan duyurarak, “Ramazan ayı dahi olsa bir öğretmen online aldığı eğitim esnasında çay içtiği gerekçesiyle uyarılamaz. Bu uyarı siber zorbalık ve siber mobbingdir” dedi.

Eğitim Sen 3 No’lu Şube’nin Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, bir şikâyet durumunda usulüne uygun davranılması gerektiğini ancak yöneticilerin mahalle baskısı yaratarak özel yaşamlara çeki düzen verme amacıyla hareket ettiği belirtildi.

Kameralı yayınlar fişlemeye yol açıyor

Bu olayın canlı derslerde kameralı yayınların kayıt altına alınmasının eğitimcilerin fişlenmesi gibi sonuçlar doğuracağı yönündeki kaygıların haklılığını da açığa çıkardığını belirten sendika, “Milli Eğitim Müdürlüğü’nden beklenen şikâyet eden kişiyi (varsa eğer) uyarmak ve özel hayata müdahale edilmesine engel olmaktır” dedi.

Eğitim Sen 3 No’lu Şube Yönetim Kurulu sürecin takipçisi olacaklarını bildirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur