Mansur Yavaş’tan Gökçek hakkında suç duyurusu: Arıtma tesisi için alınan 536 milyon TL ‘başka işlerde’ kullanılmış!

Ankaralının temiz ve sağlıklı su hakkını yıllarca gasp eden Melih Gökçek’in Tatlar Atık Su Arıtma Tesisleri’nin yenilenmesi amacıyla belediyeden 536 milyon TL borçlanma yetkisi aldığı ancak bu parayı “başka işlerde” harcadığı ortaya çıktı. Mansur Yavaş, Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu

Mansur Yavaş’tan Gökçek hakkında suç duyurusu: Arıtma tesisi için alınan 536 milyon TL ‘başka işlerde’ kullanılmış!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) altyapı çalışmaları sırasında ortaya çıkan su borularında ve atık su tesisinde onlarca yıldır hiçbir yenilenme yapılmadığının ortaya çıkmasının ardından bu defa da Ankaralının temiz ve sağlıklı su hakkını yıllarca gasp eden devrik başkan Melih Gökçek’in tesis yenileme sürecine ilişkin yolsuzluğu belgelendi.

ABB belgelerine göre; Gökçek, 2007 ve 2009 yıllarında Tatlar Atık Su Arıtma Tesisleri’nin yenilenmesi amacıyla belediye meclisinden toplam 536 milyon TL borçlanma yetkisi aldı ancak bu parayı “başka işlerde” kullandı.

Gökçek ve yetkililer hakkında suç duyurusu

Mansur Yavaş, kredi bu amaçla çekilmesine karşın halk sağlığını tehdit eden işin yapılmaması nedeniyle Gökçek ve resen araştırılacak yetkililer hakkında “görevi kötüye kullanmak” ve “çevrenin taksirle kirletilmesi” suçlamalarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Gökçek’in sosyal medya hesabından yaptığı “220 km. asbestli boru döşenmesi kilometresi her şey dahil 37 bin TL’den 8 milyon 140 bin TL’dir. Koca ASKİ’nin 8 milyonu yok mu?” açıklamasına da suç duyurusunda yer veren Yavaş’ın avukatları, söz konusu verilerin gerçeği yansıtmadığını belgeleriyle ortaya koydu.

“Rakamlar gerçek olmasa da yatırım yapılmadığı bir gerçek”

Yavaş’ın avukatları, söz konusu meblağın Gökçek’in geçmişte aldığı dinozorlardan sadece bir tanesinin parçası olduğunu kaydederken, “Paylaşımdaki rakamlar gerçeği yansıtmıyor olsa da söz konusu yatırımların yapılmamış olması bir gerçektir. Bu yatırımların yapılamamasının sorumlusu ise şüphelidir” diyerek Gökçek yönetimindeki 23,5 yılda yatırımların yapılmadığına dikkat çekti.

Suç duyurusu dilekçesinde 20 yıl önce bile yenileme işlemi gereken tesiste bugüne dek hiçbir revizyon yapılmadığının ODTÜ öğretim görevlilerinin ve ilgili bakanlıkların raporlarıyla da belgelendiği belirtildi.

Yavaş’ın avukatlarının suç duyurusu dilekçeleri:

Ne olmuştu?

ABB’nin altyapı çalışmaları sırasında görüntülenen su boruları, onlarca yıldır hiçbir yenileme yapılmadığını ve Melih Gökçek döneminde yapıldığı söylenen çalışmaların hiçbir gerçekliği yansıtmadığını gözler önüne sermişti.

Mansur Yavaş’ın atık su arıtma tesisinin yetersiz kapasitesini artırmak için hem kredi talebi hem de borçlanma yetkisi ise belediye meclisinde AKP-MHP oylarıyla reddedilmişti.

SU ARITIMI YETERSİZ, ÇÖZÜM ÇABALARI TIKALI: İKTİDAR, ANKARA’NIN SAĞLIĞIYLA OYNUYOR

Yavaş bunun üzerine “Ben vatandaşıma asbestli borudan su içirmem” diyerek boru hatlarının yenilenme ihtiyacında başı çeken, tam 30 yıldır hiçbir yenileme yapılmadığı gibi su kesintilerine de çözüm üretilmeyen Polatlı’daki 70 kilometrelik hat için ihaleye çıkma kararı almıştı.

YAVAŞ ASBESTLİ SU HATTI İÇİN ÇÖZÜMÜ İHALEDE BULDU: “BEN VATANDAŞIMA ASBESTLİ BORUDAN SU İÇİREMEM”

Ankara Tabip Odası da yaptığı yazılı açıklama ile temiz ve sağlıklı suyun temel bir hak olduğunu vurgulayarak hattın yenilenmesi çağrısı yapmıştı.

ANKARA TABİP ODASI’NDAN YENİ HAT ÇAĞRISI: “TEMİZ VE SAĞLIKLI SU HERKESİN HAKKIDIR”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise AKP ve MHP’li belediye meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

ANKARALININ TEMİZ SU HAKKINI GASP EDEN BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNE SUÇ DUYURUSU

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur