Erdoğan için konuşması yarıda kesilen Muharrem İnce, yayını terk etti: “Türkiye bu faşist düzenden kurtulacak”

Haber Global’in yayınına katılan Muharrem İnce, Tayyip Erdoğan’ın konuşması için sözlerinin kesilmesine tepki göstererek yayını terk etti. İnce “Türkiye bu faşist düzenden kurtulacak. 35 televizyonda Erdoğan konuşuyor” derken,  Cumhurbaşkanlığı’ndan tepki geldi

Erdoğan için konuşması yarıda kesilen Muharrem İnce, yayını terk etti: “Türkiye bu faşist düzenden kurtulacak”

Haber Global kanalına gazetecilerin sorularını yanıtlamak üzere davet edilen Muharrem İnce, konuşması sırasında Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un Fethi’nin yıldönümü için düzenlenen programına dönülmesi ve kendi yayınının kesilmesi üzerine yayının terk etti.

İki defa sözlerinin kesildiğini belirten İnce, “Ben bir daha sizin kanalınıza gelmeyeceğim. Türkiye bu faşist düzenden kurtulacak. 35 televizyonda Erdoğan konuşuyor. Onun karşısında iki sene önce rakip olmuş birisiyim ben. Ben gururumla kimseyi oynatmam” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Erdoğan’ın “babasının malı” olmadığını belirten İnce, sözlerinin devamında “Ben Erdoğan’dan korkmuyorum. Sözlerimi söyleyeceğim arenalar her yerde vardır. Sokaklar vardır. Böyle bir şey olmaz. Konuşsun 35 televizyonda, bir tanesinde de ben konuşayım. Ne diye benim sözümü kesiyorsunuz? Erdoğan bu ülkenin kurucusu değil, sahibi değil” ifadelerini kullandı.

Bu sözlerin ardından canlı yayını terk eden İnce, Twitter hesabından “Haber Global yayınında gösterdiğim tavır birlikte program yapmaya çalıştığımız Senem Toluay Ilgaz’a, Nihal Bengisu Karaca’ya, Tuba Atav’a, Özlem Gürses’e değil, tüm ekranlarda sadece kendisi olmak isteyen zihniyete ve konuklarına nezaketsizlik yapan tek sesli medya düzeninedir” paylaşımında bulundu.

Sosyal medyada gündem: #ErdoğandanKorkmuyorum

Muharrem İnce daha sonra bir paylaşımda daha bulunarak “#Korkmuyorum . Siz de korkmayın” dedi.

Bunun ardından “#Korkmuyorum” ve “#ErdoğandanKorkmuyorum” etiketleri Türkiye gündeminde ilk sıralara çıktı.

Kanaldan açıklama

İnce’nin yayını terk etmesinin ardından açıklamalarda bulunan Haber Global kanalı şu ifadeleri kullandı:

Sayın Muharrem İnce’ye bu akşamki yayın öncesi Sayın Cumhurbaşkanı’nın Fetih kutlamaları nedeniyle yapacağı konuşmaya bağlanacağımızı söyledik. Kendisi de bize ‘Ama böyle yaparsanız ben sizi eleştiririm’ dedi.

Biz de kendisine bu eleştirisini saygıyla karşılayacağımızı ifade ettik.

Ancak Sayın İnce, Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşmasının ardından stüdyoya dönüldüğünde sözlü olarak tepkisini göstermek yerine yayını terk etti.

Böyle olmasını arzu etmezdik ama biz yine de yayınımıza katılmasından dolayı Sayın Muharrem İnce’ye teşekkür ediyoruz. Kendilerine her zaman ekranımızın açık olduğunu yineleriz.

Cumhurbaşkanlığı’ndan İnce’ye tepki

İnce’nin sözlerine ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, şunları kaydetti:

Sayın Muharrem İnce’nin, bu akşam bir televizyon kanalında katıldığı programın Sayın Cumhurbaşkanımızın Fetih programında konuşma yaptığı dakikalara denk gelmesi üzerine yarıda kesilmesiyle ilgili sarf ettiği sözlere üzüntüyle şahit olduk.

Sayın İnce’nin, özel bir televizyon kanalının tamamen kendi hür iradesiyle belirlediği yayın tercihleri üzerinden Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında haksız, mesnetsiz ve ağır ithamlarda bulunarak takındığı suçlayıcı tavır kabul edilemez.

Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren her bir medya kuruluşu özgürce görüşlerini ve yayın tercihlerini yansıtmakta, yasal çerçeve içerisinde faaliyetlerine bir kısıtlama olmaksızın devam edebilmektedir. Sayın İnce’nin bu tavrı medya camiamıza da iftira mahiyeti taşımaktadır.

Her hadiseyi fırsat bilip hasmane bir tutumla Cumhurbaşkanımızın şahsına yönelik bir hakaret, iftira ve karalama furyası başlatmaya çalışan bu zihniyetin iflah olmaz saldırılarının son bulmasını temenni ediyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur