“Dümbüllü Kavuğu kadın oyuncuya verilsin”

Oyuncu Rasim Öztekin’in Dümbüllü Kavuğu’nu bu yıl devredeceğini açıklamasının ardından “Dümbüllü Kavuğu kadın oyuncuya verilsin” kampanyası başlatıldı

“Dümbüllü Kavuğu kadın oyuncuya verilsin”

Rasim Öztekin, geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü’nün kavuğunu sağlık nedenleri dolayısıyla bu yıl devredeceğini açıkladı.

Öztekin’in Ferhan Şensoy’dan devraldığı kavuğu kime devredeceği henüz netleşmezken, change.org’da ise “Dümbüllü Kavuğu Artık Bir Kadın Oyuncuya Verilsin” başlığıyla imza kampanyası başlatıldı.

1500 imzacının hedeflendiği kampanyada, şu ifadeler yer aldı:

Dümbüllü kavuğu hep erkek oyuncular arasında elden ele geziyor. Ama bunu hak eden birçok kadın oyuncumuz var. Bir sonraki kavuğun bir kadın oyuncuya devredilmesi en azından oyuncular arasında kadın-erkek eşitliğinin olduğunu gösterir.

Türk Tiyatrosu’nun güldürü geleneğinin nişanesi sayılan Dümbüllü Kavuğu şu an Rasim Öztekin’de. Rasim Öztekin, yaptığı açıklamada çok yakında kavuğu genç bir sanatçıya devredeceğini açıkladı. Kendisinden, kavuğu bir kadın oyuncuya devretmesini rica ediyoruz.

Toplumun aynası olan oyuncuların kadın-erkek eşitliğini desteklediğini göstermesi, toplumun da eşitlik konusunda gelişmesine ışık tutar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur