Diyanet’in 130 bin çalışanı ne iş yapıyor da öğretmenler camide görev yapmaya zorlanıyor?

Camilerin 29 Mayıs tarihinde yeniden toplu ibadete açılacağı kararı ile birlikte ilçe milli eğitim müdürlükleri ibadet öncesi dağıtılacak maske ve dezenfektanlar için okul müdürlüklerinden 200 erkek öğretmenin görevlendirilmesi için talepte bulunmuştu. Oya Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması talebiyle sunduğu soru önergesinde bu görevlendirmenin bakanlığın bilgisi dahilinde olup olmadığını ve öğretmenlerin neden Diyanet için çalıştırıldığını sorarak görevlendirmenin derhal geri çekilmesini istedi

Diyanet’in 130 bin çalışanı ne iş yapıyor da öğretmenler camide görev yapmaya zorlanıyor?

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, milli eğitim müdürlerinin öğretmenleri camide görevlendirmesi ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplandırması talebiyle sunduğu soru önergesinde 130 bin Diyanet personelinin ne iş yaptığını, neden öğretmenlerin camide görev yapmaya zorlandığını ve bu zorlama ile ilgili olarak sorumlular hakkında bir inceleme yapılıp yapılmadığını sordu.

Ersoy ilçe milli eğitim müdürlüklerine talimat verilerek bu görevlendirmenin derhal geri çekilmesini istedi.

Camilerde öğretmenlere zorunlu görev

Camilerin 29 Mayıs tarihinde yeniden toplu ibadete açılacağı kararı ile birlikte ilçe milli eğitim müdürlükleri ibadet öncesi dağıtılacak maske ve dezenfektanlar için okul müdürlüklerinden 200 erkek öğretmenin görevlendirilmesi için talepte bulunmuştu.

Manisa’daki bir ilçe milli eğitim müdürünün, öğretmenlere ilettiği mesajda şu ifadeler yer alıyordu: “Genelge doğrultusunda, gönüllü 200 erkek öğretmene ihtiyaç vardır. Sadece Cuma namazı saatinde, namaz kılınan yerde sosyal mesafe, hijyen, maske gibi konularda görev yapılacak olup, polis desteği sağlanacaktır. Görev süresi, Cuma namazı boyunca ortalama bir saat kadardır. Görev alacak arkadaşların, sonraki görevlendirmelerde bu durumu göz önüne alınacaktır.

İlçe milli eğitim müdürlüklerinin bu görevlendirmede yer almak istemeyen ve karara itiraz eden öğretmenlere yanıtı ise “gönüllü olmazsanız, biz görevlendiririz” olmuştu.

Öğretmenler Diyanet’in çalışanı mı?

“Öğretmenlerin görevi sorumlu oldukları öğrencilerin eğitim ve öğretim ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olup, hiçbir biçimde başka bir görevde üstelik, Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin yapacağı bir görevde çalıştırılmak değildir” diyen HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a “Derhal ilçe milli eğitim müdürlüklerine talimat verilerek bu kararın geri çekilmesi şarttır” diye seslendi.

Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un şu sorulara yanıt vermesini istedi.

  • Ülkemizde öğretmenler, eğitim ve öğretim faaliyetleri dışında Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı personel olarak da mı çalışmaktadır?
  • 95 bini din hizmetlerinde olmak üzere, 130 bin personeli bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı bu personellerini hangi işlerde görevlendirmektedir?
  • Millî Eğitim Bakanlığı olarak, öğretmenlerin camilerde maske ve dezenfektan dağıtmak ile görevlendirmesi bilginiz dahilinde midir? Değilse sorumlular hakkında herhangi bir idari soruşturma ya da inceleme başlatılmış mıdır?
  • Camilerde maske ve dezenfektan dağıtmak istemeyen öğretmenler hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?
  • 1 Mayıs 2020 itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı kadrosunda olup başka bakanlıklar bünyesinde geçici görevlendirme ile çalışan devlet memuru sayısı ve çalıştığı kadrolar nelerdir?
  • 1 Mayıs 2020 itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda olup başka bakanlıklar bünyesinde geçici görevlendirme ile çalışan devlet memuru sayısı ve çalıştığı kadrolar nelerdir?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur