DİSK Enerji Sen heyeti İGDAŞ yönetimiyle görüştü: “Yükü sırtlanan işçinin talepleri de karşılanmalı”

DİSK Enerji Sen, İGDAŞ işçilerinin pandemi koşullarında fedakârlık gösterdiğine dikkat çekerek kurumun da bu fedakâr çalışma karşısında işçilerin haklı taleplerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti. İşçiler İSPER aracılığıyla sürdürülen taşeron sisteminin son bulmasını, eşitsiz ve adaletsiz çalışma koşullarının giderilmesini istiyor

DİSK Enerji Sen heyeti İGDAŞ yönetimiyle görüştü: “Yükü sırtlanan işçinin talepleri de karşılanmalı”

DİSK Enerji Sen yöneticileri ve sendikada örgütlü İGDAŞ işçilerinin temsilcilerinin oluşturduğu bir heyet, son dönemde çalışma koşulları ağırlaşan İGDAŞ işçilerinin uzun süredir yanıt bekleyen talepleri için İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen ile görüştü.

İGDAŞ Genel Müdürü’ne 6 maddeden oluşan bir talep listesi ileten DİSK Enerji Sen, İGDAŞ işçilerinin pandemi koşullarında fedakârlık gösterdiğine dikkat çekerek kurumun da bu fedakâr çalışma karşısında işçilerin taleplerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

EPDK kararları yükü işçiye bindirdi

AKP iktidarının muhalefete geçen belediyeler üzerindeki baskılarından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı diğer kurumlar gibi İGDAŞ da etkilenmiş, salgın nedeniyle işçilerin sahada çalışma süresini sınırlandırıp sayaç okuma periyotlarını uzatan İGDAŞ, EPDK tarafından soruşturmaya uğramıştı. Bu nedenle de işçiler yeniden sahaya çıkarılarak salgına rağmen yoğun bir çalışma sürecine girdi.

EPDK’nin siyasi hesaplarla yaptığı bu hamle karşısında kurumun yaşadığı güçlüğü anladıklarını belirten Enerji Sen heyeti, bu durumun işçilere ağır bir yük bindirdiğini, yükü sırtlanan işçilerin İGDAŞ yönetiminden beklentilerinin olduğunu ifade etti.

İşçilerin altı talebi var

İSPER adlı taşeron şirket bünyesinde çalışan İGDAŞ işçilerinin öncelikli talebi doğrudan İGDAŞ işçisi olarak istihdam edilmeleri. İşçilerin diğer talepleri ise personel yetersizliği sorununun yeni işçiler alınarak giderilmesi, iş yükünün dağıtımında işçilere adil davranılması, iş karnelerinin işçilerin ikametleri gözetilerek yeniden düzenlenmesi, performansa dayalı ek ödeme yerine tüm işçilere ikramiye ödenmesi, sendika seçme özgürlüğü önündeki engelleri kaldırılması şeklinde sıralanıyor.

İGDAŞ yöneticileri de bu talepler karşısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile görüşeceklerini ve onay alınırsa İGDAŞ bünyesinde bir şirket kurularak İSPER bünyesinde çalışan işçilerin bu şirkete geçirileceğini söyledi. Personel eksikliğinin giderilmesine yönelik olarak ise haziran ayı içerisinde kalıcı ek personel alınarak dengesiz iş yükü sorununun ortadan kaldırılacağı belirtildi.

Yine bu süreç içerisinde yoğun çalışan enerji işçileri için ekstra prim talebi de değerlendirilecek.

Kişisel koruyucu donanım malzemelerin yetersizliği sorunu, kadrolu personele ne veriliyorsa aynısının İSPER çalışanlarına da verilmesi ile giderilecek. İGDAŞ yöneticileri işçilerin sendika seçme hakkına yönelik müdahalelere de izin verilmeyecekleri yönünde heyete söz verdi.

“Verilen sözlerin takipçisi olacağız”

Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, Sendika.Org’a yaptığı açıklamada, İSPER’le süren taşeron sisteminin getirdiği adaletsiz ve eşitsizliğe karşı yürüttükleri mücadeleyi devam ettirirken salgında mücadelenin yeni bir boyuta taşındığını belirtti.

Keskin şöyle konuştu: “İşçilerin sağlığının gözetilmesi için bir dizi eylemle dile getirdiğimiz talepler oldu, İGDAŞ yönetimi de bu taleplerimiz karşısında olumlu adımlar attı ancak bu kez de EPDK siyasi hesaplarla İGDAŞ’ı hedef alarak işçiler lehine atılan adımları ortadan kaldırdı. Biz EPDK’nin işçileri gözetmeyen bu tutumunu başından beri eleştirdik. İşçi arkadaşlarımız bu durumda halkın, İGDAŞ abonelerinin doğalgaz faturalarından kaynaklı bir sorun yaşamaması için fedakârlık yaptı. Doğal olarak bu sorumluluğu gösteren, yükü sırtlanan işçi arkadaşlarımızın haklı taleplerinin de karşılanması gerekir. İGDAŞ yönetimi ile yaptığımız görüşmede olumlu sinyaller aldık. Üyelerimizin taleplerinin ve yönetimce verilen sözlerin takipçisi olacağız.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur