Çorlu’da evlerinin önünde oturan aile, çok sayıda polis tarafından feci şekilde darp edildi!

Çorlu’da evlerinin önünde oturan bir aile, çok sayıda polis tarafından hakarete uğrayıp darp edildi. Polis olaya tepki gösteren ve görüntülüyenleri de tehdit etti. Aile gözaltına alınırken, polisler hakkında soruşturma başlatıldı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Silahtarağa Mahallesi’nde çekilen görüntülerde, çok sayıda polisin evinin önünde oturan aileyi darp ettiği bir video paylaşıldı.

Sosyal medya kullanıcısı Ali Osman Önder tarafından paylaşılan videoya göre; polis evinin önünde oturan Dursun Gültaş’ı darp etti. Olaya tepki gösteren diğer aile fertlerinin de darbedilmesi, polisin “Şerefsizler içeri girsenize” şeklindeki hakaret içeren sözleri ve ters kelepçe yapıması videoya yansıdı.

Videoda 5 polis otosunun ve onlarca polisin olay yerine gelerek aileye saldırdığı görülüyor. Polis saldırıya tepki gösteren mahalleliyi ise tehdit ediyor.

Videoyu çekene tehdit ve saldırı

Polis, olayı kaydeden yurttaşlara da bağırıp tehdit etti. Olayı kaydeden bir yurttaşın evin girmek isteyen polis evin kapısını ve camını kırdı.

“Kadın çocuk demeden 15-20 dakika boyunca darp ettiler”

Çorlu ilçesindeki Silahtarağa Mahallesi’nde polisin darp ettiği aileden Kazım Sarıca olay anını ve sonrasında yaşananları Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’a anlattı.

Kazım Sarıca “Polis motorla gezerken iki vatandaşı görüyor, ailemin olduğu mahalleye giriyor, ailem de o sırada bahçede oturuyor” dedi ve olayların bundan sonra başladığını belirterek olayı şöyle anlattı:

Polis o sırada bahçede oturan aileme ‘eve girin’ diyerek hakaret etmeye başlıyor. Böyle olunca karşı taraftaki çocuklardan polislere ‘evimizde oturuyoruz’ şeklinde bir tepki geliyor. Bu sözler üzerine mahalleye başka polis ekipleri de çağrılıyor ve kadın, çoluk çocuk gözetmeksizin hepsini darp ediyorlar. Bu darp 15-20 dakika sürüyor, ondan sonra alıyorlar o gençleri dereye götürüp orada da darp etmeye devam ediyorlar. Daha sonra ifadelerini almak için karakola götürüyorlar avukatları olmadan.

Darp ettikleri 66 yaşındaki kadın hastaneden yeni çıkmış

Ailesinin o mahallenin en çok sevilen ailesi olduğunu dile getiren Sarıca, polislere de tepki göstererek şunları söyledi:

66 yaşında gözleri görmeyen, sakat bir kadın ve sen bu insanın kafasına jopla vuruyorsun. Bu pandemiden dolayı hastaneden yeni çıkardılar. Ameliyat olmuştu. Ölse kim verecek bunun hesabını? Diyelim ki bizim aile haksız, senin görevin bu mu, kendini savcının hakimin yerine mi koymak? Senin görevin adli işlemini yapıp gerekli yere teslim etmek. Hiç mi tahammülünüz yok? Gücün yetiyor diye onlar gariban diye dövmen mi lazım? Bizim başımıza bir iş gelince nereye gideceğiz?

Valilik: “Aşırı güç kullandığı iddia edilen görevlilere işten el çektirildi”

Tekirdağ Valiliği konu ile ilgili açıklama yaparak saldırıya uğrayan ailenin polise muhavemet ettiği iddia edilirken aşırı güç kullanan polislerin görevden el çektirilidiği belirtildi:

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle:

24.05.2020 günü saat 15:30 sıralarında Çorlu İlçemiz Silahtarağa Mahallesi Selimiye Camii civarında sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşların olduğu ihbarı üzerine  Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı bir Ekip olay yerine intikal etmiştir, olay yerinde bulunan iki şahıs görevli memurlara mukavemet göstererek linç etmekle tehdit etmişlerdir. Akabinde hakaretlerde bulunmaları üzerine şahıslar etkisiz hale getirilmiş, bir şahsın üzerindeki mandallı sustalı diye tabir edilen bıçak rızaen teslim alınmış, şahıslara sokağa çıkma yasağını ihlal ettiklerinden dolayı idari işlem yapılmıştır. Görevli Memura Mukavemetten konu ile ilgili nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’na bilgi verilerek alınan talimatlar sonrasında Şüpheli şahıslar 25.05.2020 günü öğleden önce hazır edilecektir bilgisi alınmıştır.

Olayda aşırı güç kullandığı iddia edilen görevlilere işten el çektirilmiş ve haklarında Adli ve İdari soruşturma başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur