Camiler seçim ofisimiz, minareler pankart direğimiz, cami hoparlörleri parti hoparlörümüz

İzmir'de camilerin merkezi sisteme bağlı hoparlörlerinden Çav Bella ve Yuh yuh çalınması üzerine Tayyip Erdoğan, "Bunların hayallerinde cami minarelerinde ezan dışında başka bir ses duymak vardır" dedi ve CHP'yi hedef gösterdi. Ancak camileri kim ibadet amacı dışında kendi siyasi çalışmalarının aleti olarak kullanıyor diye bakınca oklar doğrudan AKP'yi ve Erdoğan'ı gösteriyor

Camiler seçim ofisimiz, minareler pankart direğimiz, cami hoparlörleri parti hoparlörümüz

İzmir’de merkezi sisteme bağlı cami hoparlörlerinden kısa süreliğine Çav Bella ve Yuh yuh ezgilerinin yükselmesinin ardından AKP iktidarı bu durumu sabotaj ve ezana saldırı olarak niteleyerek CHP’yi hedef aldı.

Troller #EzanKırmızıÇizgimizdir etiketini Twitter’da TT listesine soktu. Camiden Çav Bella çalındığı anda kaydedilen bir görüntüyü sosyal medya hesabından paylaşan CHP eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklandı.

Oysa minarelerin yalnız ezan için değil siyasi propaganda için kullanılması bizzat AKP iktidarının yaptığı ve teşvik ettiği bir şeydi.

AKP, 2002’den beri, Erdoğan’ın çok sevdiği “Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker” dizelerine göndermeyle camileri seçim ofisi, minareleri pankart direği, cami hoparlörlerini de parti hoparlörü gibi kullandı.

İşte onlardan bazıları:

AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, 7 Haziran 2015 genel seçim çalışmaları kapsamında Bekirdere’de yer alan Hayrat Camii’nde program düzenledi. Cami içerisine masa ve sandalye koyan Katırcıoğlu gelen kadınlardan oy istedi.

Yalova’ya bağlı Kadıköy Belde Belediye Başkanı ve AKP Belediye Başkan Adayı Mehmet Şahin Şubat 2019’da cami içersinde cemaate kahvaltılı toplantı düzenledi. Kadıköy Yeşil Camii içerisinde yer sofrası kuran AKP’li belediye başkanı Mehmet Şahin, seçim çalışmasını cami içerisinde sürdürerek, yapacakları çalışmaları cami cemaatine kahvaltılı toplantıda anlattı.

Mayıs 2015’te pek çok AKP’li aday camilerde seçim toplantıları düzenledi. Adana 1. sıra milletvekili adayı Necdet Ünüvar, Seyhan Nur Camii’nde.

Yukarıdaki fotoğraf Kasım 2014’te Kayseri’de Talas İlçesi Zade Camii’nde çekildi. AKP’li belediye başkanı Mustafa Talancıoğlu’nun kürsüden konuşması üzerine “camide siyaset” tartışması yaşandı. Diyanet eleştiriler üzerine olayla ilgili inceleme başlatıldığını söyledi.

8 Haziran 2018’de Bitlis’te Ulu Camii Meydanı’nda düzenlenen AKP mitinginde, Ulu Camii minaresine “Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker, bu ilahi ordu, dinimi bekler” yazılı AKP pankartı asıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur