ABD’nin 16 eyaletinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi: “Ordumuz göreve hazır ve istekli”

ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, polisin George Floyd isimli bir siyahı öldürmesinin ardından başlayan protesto gösterileri ABD'nin diğer eyaletlerine hızla yayıldı. Yoğun polis şiddetine sahne olan gösterilerde, eylemcilerle polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. ABD'nin 16 eyaletinde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Trump "Ordumuz göreve hazır ve istekli" açıklamasında bulundu

ABD’nin 16 eyaletinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi: “Ordumuz göreve hazır ve istekli”

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, polisin George Floyd isimli bir siyahı öldürmesinin ardından başlayan protesto gösterileri ABD’nin diğer eyaletlerine hızla yayıldı. Yoğun polis şiddetine sahne olan gösterilerde, eylemcilerle polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

16 eyalet 25 kentte sokağa çıkma yasağı

Polisin eylemleri bastıramaması üzerine ABD’nin 50 eyaletinin 16’sında sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı aralarında Minnesota, New York, Washington ve California’nın da olduğu 25 kenti kapsıyor.

Floyd’un öldürüldüğü ve protestoların başladığı Minneapolis kentinde saat 20.00 itibariyle sokağa çıkma yasağının başlamasının ardından polis protestocuları gözaltına almaya başladı ve kalabalığa biber gazı kapsülleri atmaya başladı.

“Şehri geri alıyoruz” diyen Minneapolis Polis Departmanı Şefi Medaria Arradondo sadece dağılmayı reddeden protestocuları gözaltına aldıklarını ve “kendi hedefleri için şehri gasp etmeye çalışanlara tolerans gösterilmeyeceğini” söyledi.

Tennessee eyaletinde protestocular Nashville yerel yönetimi ve ceza mahkemesinin bulunduğu binayı ateşe verdi. Eyaletin başka bir bölgesinde ABD’de Afrikan Amerikalıların medya sektörüne girmesinin yolunu açan siyah gazeteci Ida B. Wells’i karalama çalışmalarıyla tanınan eski Tennessee Senatörü ve gazete editörü Edward Carmack’ın heykeli protestocular tarafından yıkıldı.

Protestoların 3 gündür devam ettiği New York’ta iki polis memurunun arabasını yolu kapayan protestocuların üzerine sürdüğü görüldü. Şehirde yine bazı polis araçlarının yakıldığı görüldü.

Los Angeles ve Chicago kentelerindeki eylemlerde polis ve protestocular arasında arbede yaşandı. Miami’de protestocular otoyolu kaparken, Philadelphia’da bir heykeli devirme girişiminde bulundular.

Eylemler, Floyd’u gözaltındayken boğarak öldüren polis memuru Derek Cahuvin’in üçüncü derece cinayetle suçlanmasının ardından da hız kesmedi.

Trump: “Ordumuz göreve hazır ve istekli”

Trump, Beyaz Saray önünde dün toplanan göstericilerin yeniden toplanması ve güvenlik koridorunu aşması durumunda “köpeklerle karşılanacaklarını” ve “Gizli Servis görevlilerinin” göstericileri hızlıca dağıtacağını söyledi.

Minneapolis’in Demokrat Belediye Başkanı’nı da eleştiren Trump, “Eğer onlar çağrıda bulunursa ordumuz  göreve hazır ve istekli. Oradaki birliklerimiz hızlı bir şekilde oraya intikal edebilir” dedi.

Sendika.Org, T24

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur