Zonguldak Valisi önce suçladı, sonra özür diledi: 567 vakadan 137’si sağlıkçı, kendilerini koruyamadılar, bize yük oldular

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, kentte 567 vakadan 137’sinin sağlıkçı olduğunu belirterek “Kendilerini koruyamadılar, bize yük oldular” dedi. Yoğun tepkiler sonrası Vali Bektaş özür diledi

Zonguldak Valisi önce suçladı, sonra özür diledi: 567 vakadan 137’si sağlıkçı, kendilerini koruyamadılar, bize yük oldular

Türkiye’de koronavirüs (COVID-19) vakalarının en yoğun olduğu kentlerden Zonguldak’ta, Vali Erdoğan Bektaş’ın sağlık emekçilerini hedef alan sözleri tepki çekti.

Vali Bektaş dün (17 Nisan) düzenlediği basın toplantısında, Zonguldak’taki toplam vaka sayısının 567 olduğunu, bunun 137’sinin sağlıkçı olduğunu belirterek şunları söyledi:

Sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Baştan bu tarafa bütün tedbirler Sağlık Bakanlığı tarafından alınmışken, sağlıkçılar hastalarla diyaloglarında kendilerini korudular. Birbirleriyle olan diyaloglarında kendilerini koruyamadılar. Bu konuda en yüksek perdeden bütün yetkili arkadaşlarımızı uyardık, bu bizim faturamızı ağırlaştıran bir olay oldu. Normalde sağlıkçılarımızın bize getirdiği bu yük olmasaydı belki de biz bugün geri dönüşü konuşuyor olacaktık. Bu da gerçekten zor oldu.

Lütuf gibi sundu: Ücret almadık!

Vali Bektaş ayrıca, başka kentlerden Zonguldak’a görevlendirilen sağlık emekçilerini kast ederek “Sağlıkçılarımızı biz misafirhanede misafir ettik, heyetimiz oturdu düşündü, onlardan ücret almadı. Yemeklerinden de ücret almadı. Servislerini sağlamaya çalıştık. Ama orada kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini sıkıntıya soktular, hem bizi sıkıntıya soktular” ifadelerini kullandı.

“Bir marketler, iki bankalar, üç sağlıkçılar…”

Zonguldak Valisi Bektaş, sözlerinin devamında da market, banka ve sağlık emekçilerinin kendi aralarındaki diyaloğun sıkıntı oluşturduğunu savunarak şunları kaydetti:

“Bir marketler, iki bankalar, üç sağlıkçılarımızın kendi aralarındaki bu sıkıntı. Onları da inşallah gidereceğiz. İnşallah bütün bunlar yoluna girecek. Ben umutluyum. Biraz daha insanımızı yoracağız, biraz daha sabır diyoruz. Ramazan ayına girdikten sonra biraz daha sakinleşiriz. Biz bunu inşallah yoluna sokarız. Herkesin de umutlu olmasını istiyorum. Kimsenin boşvermişlik duygusuna kapılmasını istemiyorum.

Tepkiler sonrası özür diledi

Vali Erdoğan Bektaş, sağlık emekçilerini hedef alan sözlerinin sosyal medyada hızla yayılıp tepki çekmesinin ardından özür açıklaması yaptı.

Zonguldak yerel haber sitesi Pusula’nın aktardığına göre, Vali Bektaş, “Konuşmanın basına yansımasıyla konuşmada sağlık çalışanlarımızı, kastı aşsa da üzecek, yanlış anlamaya uygun ifadelerin telaffuz edildiği ortaya çıkmıştır. Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Her şeye rağmen bu sıkıntılı günlerde sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur