AKP, ekonomi paketinde bulunan grev ve toplu sözleşme yasağında geri adım attı

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba yasada, toplusözleşme ve grevlerin 3 ay yasaklanmasına ilişkin düzenleme geri çekildi. Ancak patronlara ücretli izine çıkarma ve işçilere bu süreçte işsizlik fonundan aylık sadece bin 177 TL verilmesine ilişkin düzenlemede geri adım atılmadı

AKP, ekonomi paketinde bulunan grev ve toplu sözleşme yasağında geri adım attı

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba yasada, toplusözleşme ve grevlerin 3 ay yasaklanmasına ilişkin düzenleme geri çekildi. Ancak patronlara ücretli izine çıkarma ve işçilere bu süreçte işsizlik fonundan aylık sadece bin 177 TL verilmesine ilişkin düzenlemede geri adım atılmadı. Komisyonda buna tepki gösteren HDP ve CHP milletvekilleri bu ücretin en az açlık sınırının üzerine çıkarılmasını istedi.

AKP iktidarı “Covid-19 Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerini Azaltılması” kapsamında hazırladığı yasa taslağına sonradan eklediği madde ile toplu iş sözleşmelerini ve grevleri yasaklamayı planlıyordu. Yasa tasarısı sendikalardan ve emek örgütlerinden kaçırılarak sonradan eklenen maddelerle Meclis’e getirildi. Grev ve toplu iş sözleşmelerini yasaklayan 2. Maddenin (ı) bendi, muhalefetin ve emek örgütlerinin çabaları sonrası geri çekildi.

Ancak kanunla getirilmesi planan ve eşitsizliği artıracak tek madde bu değil. Meclis’e sunulan teklifte, patronlara 3 ay ücretsiz izine çıkartma hakkı tanınırken, bu süreçte kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan işçiler İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmak üzere günlük 39,24 TL yani ayda bin 177 TL ile geçinmeye mahkum edilecek.

İşçiler sefalet ücretine mahkum

Patronlara 3 ay ücretsiz izin verme hakkı ve işçilere aylık sadece bin 177 TL verilmesi ise en tepki çeken teklif oldu. HDP’li Paylan, ücretsiz izin uygulamasının kaldırılarak en azından kısa çalışma ödeneğinden herkesin şartsız faydalanabilmesini istediklerini belirterek, ücretsiz izin uygulaması kalacaksa da verilecek ücretin açlık sınırının üzerine çıkarılması gerektiğini vurguladı. İşsizlik Sigortası Fonu konusunda işçilere çok cimri davranıldığını belirten Paylan, “Varlık fonuyla şirketlerin kurtarılması gündemde. Bu cimrilikte işsizlik fonu kaynaklarının Varlık Fonuna aktarılması olarak değerlendiriyorum” dedi.

href=”/2020/04/toplu-is-sozlesmeleri-ve-grevler-yasaklaniyor-584254/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur