Yahudi Mahallesi’nde kuşku uyandıran yangınlar: “Tescil yetmiyorsa, yüksek güvenlikli koruma alınsın”

Ulus Tarihi Kent Merkezi’ndeki önemli kültür varlıklarından Yahudi Mahallesi’nde peş peşe iki konak yandı. Mimarlar yangınları kuşku uyandırıcı bulurken, Kültür Bakanlığı’na “Tescil kararı yetmiyorsa yüksek güvenlikli koruma alma” çağrısı yaptı

Yahudi Mahallesi’nde kuşku uyandıran yangınlar: “Tescil yetmiyorsa, yüksek güvenlikli koruma alınsın”

Ankara’daki Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde bulunan, kentin önemli bir kültürel varlığını içinde barındıran ve “Yahudi Mahallesi” olarak bilinen İstiklal Mahallesi’nde tescilli kültür varlığı olan iki konağın peş peşe yanması rant kuşkusu uyandırdı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Yahudi Mahallesi’ndeki yangınlarla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan iktidarın Ulus’ta yürüttüğü rant ve talan odaklı dönüşümün izlerinden söz ederek açıklamasına başladı:

İller Bankası binası yıkıldı. Yerine bölgede yürüme mesafesinde 14 cami olmasına karşın Cumhuriyet’in temsil aksını zedeleyen bir cami inşa edildi. Peşi sıra İtfaiye Meydanı’nın niteliği bozuldu. Rolf Westphal’in heykeli tahrip edilerek kaldırıldı. Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığıyla yurt inşasına girişildi. Esnafın olduğu alanın ‘riskli’ ilan edildi ve esnafa tahliye tebligatları yapıldı.

Yahudi Mahallesi’nde iki kültürün ortak yaşamının mekânsal tanıklığının bulunduğunu, sinagog ve camilerin iç içe geçtiğini, nitekim yanan iki konağın da 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış geç Osmanlı dönemi Ankara evlerinden olduğuna dikkat çeken Candan, konaklardan birinin mülkiyet sahibinin Mihaela Gabriela Cristofan Duman olmasının ayrıca üzüntü verici olduğunu kaydetti.

Tescil kararı yetmiyorsa yüksek güvenlikli koruma!

Mahallede tescilli kültür varlığı olan iki tarihi konağın peş peşe yanmasının manidar ve kuşku uyandırıcı olduğunu ifade eden Candan, risk altındaki mahallenin korunabilmesi için Kültür Bakanlığı’nı göreve çağırdı:

Tescilli kültür varlıklarını korumak için sadece tescil kararı almak yetmiyor. Tescilli kültür varlıkları telafisi mümkün olmayacak bir risk altında ise eğer, Kültür Bakanlığı doğrudan yüksek güvenlikli koruma süreci belirleyerek, belediye, üniversite ve meslek odalarıyla birlikte kültürel varlıkların korunmasını yönetmek zorundadır.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur