TTB’nin 44 ildeki sağlık kurumlarını kapsayan araştırmasına göre 3474 sağlık çalışanı COVID-19 tanısı aldı

TTB'nin kamu ya da özel ayırt etmeksizin 44 ildeki sağlık kurumlarında yaptığı araştırmaya göre yüzde 38'i hekim olmak üzere 3 bin 474 sağlık çalışanına COVID-19 tanısı konuldu

TTB’nin 44 ildeki sağlık kurumlarını kapsayan araştırmasına göre 3474 sağlık çalışanı COVID-19 tanısı aldı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) COVID-19 tanısı almış sağlık çalışanlarının sayısının arttığına dikkat çekerek hükümeti önlemleri artırmaya çağırdı. TTB Merkez Konseyi, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan 2020 tarihinden bugüne (22 Nisan) kadar, COVID-19 nedeniyle 14’ü hekim 24 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini, yüzde 38’ini hekimlerin oluşturduğu 3474 sağlık çalışanının COVID-19 tanısı aldığını açıkladı.

COVID-19 nedeniyle tedavi gören bütün sağlık çalışlarının bilgisine sahip olduğu halde ve TTB’nin tüm taleplerine karşın, Sağlık Bakanlığı’nın veri açıklamaması nedeniyle, kendi sınırlı olanaklarını harekete geçiren TTB Merkez Konseyi, Tabip Odaları aracılığıyla illerde ulaşılabilen sağlık kurumlarından derlediği hasta sağlık çalışanı sayılarını raporlaştırarak kamuoyuna açıkladı.

Tanı almış hekim sayısının en sık bulunduğu beş ile dağılımı

44 ilde kamu ya da özel ayırt edilmeksizin tüm sağlık kurumlarını kapsayan rapora göre, tanı almış hekim sayısına 37 ilde ulaşıldı, üç ilde sağlık çalışanlarının meslekleriyle ilgili ayırım yapılamadı. Tanı almış hekim sayısının en yüksek olduğu iller İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Adana olarak belirlendi. İstanbul’da 960’ı hekim olmak üzere toplam 2005 sağlık çalışanının COVID-19’a yakalandığı bilgisine paylaşılırken, bu illeri sırasıyla 12 hekim ile Diyarbakır, 11 ile Kırklareli, 11 ile Antalya, 10 ile Bursa, 9 çalışan ile Samsun’un izlediği belirtildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur