Suudi Arabistan’da mahsur kalan 200 inşaat işçisi Dışişleri Bakanlığı’nın adım atmasını bekliyor

Arabistan’ın Cidde kentinde Türkiye’ye dönmek için bekleyen DY Yapı çalışanı 200 inşaat işçisi, 10 günü aşkın süredir şantiyede kapalı. Verilen sözlere rağmen ne Suudi Arabistan ne işveren ne de Dışişleri Bakanlığı sorunun çözümü için adım attı. İşçiler “İsviçre'den özel uçakla hasta bir vatandaş alınıyor ne güzel burada 200 işçinin sesini hala duyan yok! Artık sesimizi duyun!” diyor

Suudi Arabistan’da mahsur kalan 200 inşaat işçisi Dışişleri Bakanlığı’nın adım atmasını bekliyor

Arabistan’ın Cidde kentinde DY Yapı çalışanı 200 inşaat işçisi Arabistan’da mahsur kaldı.

COVID-19 salgını nedeniyle işlerin durduğu şantiyede Türkiye’ye dönmek için bekleyen yaklaşık 200 işçi, DY Yapı firmasının ve Arabistan devletinin transfer işlemlerini gerçekleştirmemesi üzerine 10 günü aşkın süredir şantiyede kapalı kaldı.

Üç aydır maaşları ödenmeyen işçiler, Şubat ayı maaşlarını daha yeni alabildiklerini belirtiyor. COVID-19 salgını kapsamında da şantiyede hiçbir önlem alınmadığını belirten inşaat işçileri, sağlıklarından endişe ediyor.

İnşaat Emekçileri Sendikası’na ulaşan işçiler 10 gündür gerek konsolosluktan gerek DY Yapı firmasından çözüm yönünde bir adım göremediklerini dile getirdi.

Bakanlık söz verdi ama adım atmadı

Seslerini duyurmak için düzenledikleri bir eylemin ardından işçilere ulaşan Dışişleri Bakanlığı, işçilerin 1-2 gün içinde Arabistan’da otele yerleştireceğini sonrasında işlemleri tamamlanınca Türkiye’ye döneceklerini söylemişti. Ancak işçiler hala haber bekliyor.

Verilen sözlerin tutulmadığını belirten işçiler, “İsviçre’den özel uçakla hasta bir vatandaş alınıyor, ne güzel, burada 200 işçinin sesini hala duyan yok! Artık sesimizi duyun!” dedi.

İnşaat-Sen’in Twitter hesabından yayımlanan açıklamada ise şu talepler sıralandı:

  • İşlemleri hızlandıracağız, diyerek pasaportları topladınız, o zaman bunu sağlayın;
  • Otelde kalacaksınız, dediniz, sözünüzü tutun;
  • 200 işçi arkadaşımızın sağlıklarını daha fazla riske atmadan ülkeye dönüşünü sağlayın.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur