“Salgın sebebiyle ekonomik sıkıntı yaşayan avukatlar için Kısa Çalışma Ödeneği uygulanmalıdır”

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik sıkıntılar yaşayan avukatların sorunlarını TBMM gündemine taşıdı

“Salgın sebebiyle ekonomik sıkıntı yaşayan avukatlar için Kısa Çalışma Ödeneği uygulanmalıdır”

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik sıkıntılar yaşayan avukatların sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Basın açıklaması yapan Yeşil, Türkiye genelinde görev yapan 146 bin avukatın salgın kapsamında alınan önlemler nedeniyle ekonomik sıkıntı çektiğine işaret ederek “Mecliste görüşülen ekonomik destek  paketinde avukatlara yönelik destekleyici maddeler de konulmalıdır. İlk etapta avukatların da kısa çalışma ödeneğinden faydalandırılmaları  sağlanmalıdır” diye konuştu.

Avukatlar ciddi ekonomik sıkıntılar yaşıyor

Adalet Bakanlığı’nın TBMM’ye sunduğu rapora göre, Türkiye’de avukat sayısının son 10 yılda ikiye katlandığını, avukat sayısının 1 Temmuz 2019 itibarıyla 146 bin 950’e ulaştığını kaydeden Yeşil, “Koronavirüs salgınından avukatlar da olumsuz şekilde etkilenmektedir, çünkü adliyeler kapandı, kapanması gerekiyordu. Önce sağlığımızı korumamız gerekiyordu ancak adliyelerin kapanması büroların kapanmasına, o da bürolarda çalışan avukatların çok ciddi sıkıntılar yaşamasına neden oldu. Şu anda herhangi bir birikimi olmayan, yaşamını kazandığı parayla sürdüren avukatlar çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır. Vergilerin ertelenmesi, SGK ve Bağ-kur ödemelerinin ertelenmesi dışında bir çözüm önerilmedi. Stajyerler yetişemiyorlar, şu anda çalışamıyorlar. Meclise sunulan 15 maddelik ekonomik destek paketine avukatlar için de  kısa çalışma ödeneği ile  ihtiyaç duyan avukatlar için 6 ay faizsiz ertelemeli destek kredilerinin  uygulanmasına imkan verilmelidir” diye sözlerine devam etti.

“Adli tatil öne alınmalı”

Yeşil adli tatilin öne alınması önerisinde bulunarak şunları kaydetti:

Fiilen böyle bir zamanda avukatlara aylık bağlanması, yüzde yüz bir çözüm önerisi olmamakla birlikte bu salgın döneminde adalet sisteminin hızlı işleyişinin sağlanması bakımından,  adli tatilin öne alınarak 2020 Mayıs, Haziran, Temmuz dönemindeki davaların 4 ay sonrasına ertelenmesi,  Yargılamaların süratle sonuçlandırılabilmesi, aksamaması ve salgının yayılmaması için gerekli haller dışında hakim, savcı, memur tayinlerinin ertelenmesi,  HMK’nın imkân tanıdığı bir kısım yargılamaların mutlaka evrak üzerinden yapılması. Duruşmalı davalarda ise zorunlu avukat sistemine geçilerek avukat ataması yapılması ve hakim, savcı, avukat vasıtası ile  yargılamanın sonuçlandırılması düşünebilir.  Zira toplum yaşamında adalet en az su gibi, sağlıklı yaşam hakkı gibi vazgeçilmezdir.  Adalet işlemediği bir sistemde ise toplumsal barıştan ve yaşama hakkından söz edilemez.  Bu hususta gereği için Adalet bakanlığının HSK nezdinde gerekli girişimleri yapması gereklidir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur