Salgından sonra işçi alımına devam eden Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde nüfus 10 bine yaklaştı

COVID-19 salgınının ardından işçi alımına devam eden Akkuyu Nükleer Santrali'nde işçi sayısı 10 bine yaklaştı. İşçilerin sağlıksız koşullarda çalıştığı şantiyede kronik rahatsızlığı olduğu için 15 gün ücretli izne ayrılan işçiler işe geri dönmeye başladı

Salgından sonra işçi alımına devam eden Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde nüfus 10 bine yaklaştı

Titan-2 IC İçtaş İnşaat A.Ş. ortaklığı tarafından sürdürülen Mersin Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde 3 işçi COVID-19 şüphesiyle ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan işçilerin kimliği hakkında bilgi paylaşmayan yönetim işçilerin testinin negatif çıktığını söylemekle yetindi.

COVID-19 salgınına rağmen işlerin durdurulmadığını, işçilerin büyük risk taşıdığını ifade eden bir şantiye çalışanı genel durumu Sendika.Org’a anlattı.

“Salgına rağmen yurtdışından işçiler gelmeye devam ediyor”

COVID-19 salgınına rağmen şantiye yeni işçilerin geldiğini aktaran çalışan 5-6 bin kişinin çalıştığı şantiyeye salgının başlangıcından bu yana yüzlerce işçinin geldiği ve sayının 9 bini geçtiğini ifade etti.

Türkiye’deki ana yüklenici firma olan IC İçtaş A.Ş.’nin Rusya’da çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı işçileri Mersin’e getirdiğini belirten şantiye çalışanı, Rusya’daki projenin bittirildiğini ya da durdurulduğunu söyledi. Akkuyu’daki şantiyeye her gün işçi alımının olduğunu da ekledi.

300-400 işçinin salgın nedeniyle istifa ettiğini belirten şantiye çalışanı, salgının başında kronik rahatsızlığı olan işçilerin ücretli izne ayrıldığını ancak 15 günün sonunda izne ayrılanların işe geri döndüklerini belirtti.

“Ofisler ilaçlanıyor ama şantiyeyi ilaçlama şansınız yok”

Çalışanların yönetimden projeyi durdurma kararı almasını beklerken aksine işçi alımına devam edilip koşulların daha da kötü hale getirildiğine dikkat çeken şantiye çalışanı, “Ofisler ilaçlanıyor ama şantiyeyi ilaçlama şansınız yok” dedi ve şöyle devam etti:

Şantiyede 9 bin işçi 3 tane yemekhaneyi kullanıyor. İşçiler şantiyede dip dibe çalışıyor. Bir demircinin tuttuğu demiri alıyor diğeri taşıyor. Servislerle insan taşınıyor doğal olarak. Ancak servislerde işçilerin yan yana oturmama uygulamasına geçileli bir hafta oldu.

Sağlık çalışanlarının şantiyede günlük olarak ateş ölçümleri yaptığını belirten şantiye çalışanı ancak düzenli teste tabi tutulmadıklarını belirtti.

“9 bin işçinin 6 bini kalabalık koğuşlarda kalıyor”

İşçilerin kalabalık koğuşlarda kaldıklarını belirten şantiye çalışanı, başta COVID-19 olmak üzere birçok hastalıkla burun buruna çalışmak zorunda kaldıklarını aktardı. 9 bini aşkın sayıdaki işçinin 6 bini, 6 ve 8 kişilik koğuşlarda kalıyor. Şantiye çalışanının aktardığına göre 8-10 metrekarelik koğuşlarda her işçiye bir tane dolap veriliyor ancak bunlara da 2 gömlek bir mont anca sığdırılabiliyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur