RTÜK’ten Fatih Portakal’ın sunduğu FOX TV Ana Haber’e üç kez yayın durdurma cezası

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fatih Portakal'ın sunduğu FOX TV Ana Haber bültenine üç kez yayın durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı

RTÜK’ten Fatih Portakal’ın sunduğu FOX TV Ana Haber’e üç kez yayın durdurma cezası

RTÜK’ün bugün (15 Nisan) yapılan toplantısında, FOX TV Ana Haber programına 3 kez yayın durdurma cezası verilmesi kararlaştırıldı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, RTÜK toplantısında, Fatih Portakal’ın sunduğu FOX Ana Haber’de 30 Mart, 31 Mart ve 1 Nisan tarihlerinde yayın ihlali yapıldığı iddiaları gündeme geldi.

Fatih Portakal’ın CHP’li belediyelerin yardımlarının engellenmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın siyasallaşması ve tüm devletlerin yoksullaştığı yönündeki ifadeleri RTÜK tarafından “ihlal” olarak değerlendirildi.

RTÜK toplantısında, FOX Ana Haber için yayın reklam gelirlerinin yüzde 3’ünün ceza bedeli olarak alınması ve üç kez ana haber bülteni yayınının durdurulması kararı verildi.

RTÜK üyesi Taşçı: karar siyasi

Konuyu BirGün’e değerlendiren RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, “Erdoğan hedef gösteriyor, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de vazife çıkarıyor. Yayıncılık hayatımızın en ağır cezalarından birisiyle karşı karşıyayız programı üç kez durdurmak hukuki değil siyasi bir karardır” dedi.

Erdoğan ve BDDK, Portakal hakkında suç duyurusunda bulunmuştu

Tayyip Erdoğan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Gazeteci Fatih Portakal hakkında sosyal medya paylaşımları dolayısıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Erdoğan, Fatih Portakal’ın “sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığını” iddia ederek suç duyurusunda bulunurken BDDK ise “sosyal medyadan bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler paylaştığı” iddiasını gerekçe olarak göstermişti

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur