Polis, liselilerin ailelerini karakola çağırıp tehdit etti: “Çocuğunuzu vazgeçirin bu işten yoksa bir sonraki uyarımız böyle olmaz”

Bursa’da demokratik lise mücadelesi veren Liseli Genç Umut üyelerinin aileleri, Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Birimi tarafından aranarak karakola çağrıldı. Ailelere, “Oğlunuzun/kızınızın terör örgütüyle bağlantısı var” denildi

Polis, liselilerin ailelerini karakola çağırıp tehdit etti: “Çocuğunuzu vazgeçirin bu işten yoksa bir sonraki uyarımız böyle olmaz”

Bursa’da eşit, parasız ve bilimsel eğitim mücadelesi veren Liseli Genç Umut üyelerinin aileleri, Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Birimi tarafından aranarak, bilgi verilmeden karakola çağrıldı. Karakola gelmek istemediklerini belirten aileler ise polis tarafından defalarca taciz edildi. Karakola gelen liselilerin ailelerine “Oğlunuzun/kızınızın terör örgütüyle bağlantısı var” denildi. Ailerler görüşmeden çocuklarının haberdar olmaması konusunda uyarıldı.

“Bir sonraki uyarımız böyle olmaz”

Konuyla ilişkin Sendika.Org’a konuşan bir liseli, polisin karakola çağırdığı bir aileye “Çocuğunuzu vazgeçirin bu işten yoksa bir sonraki uyarımız böyle olmaz, müdahale etmek zorunda kalırız” diyerek tehdit ettiğini belirtti. Bir başka aileye ise çocuklarının sohbet etmesine “Önce konuşmaya başlarlar sonra sokağa çıkarlar sonra da dağa…” dediğini söyledi.

Polis, liseli bir gencin babasını karakola çağırıp, telefonu bir cihaza bağlayarak veri aktarımı yaptığını belirten liseli, “Durumu avukatlarla görüştük. Telefonundan veri aktarımı yapılan arkadaşımızın babasıyla da görüştük ancak şikayetçi olma konusunda çekindi” dedi.

“Evde kal denilerek, aileler karakola çağrılamaz”

Ailelerinin, Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından taciz edilmelerinin istemediklerini ve bu durumun hukuki olmadığını belirten liseli, “Korona günlerinde evde kal denilerek, aileler karakola çağrılamaz. Bizim ne yaptığımız bellidir. Tiyatro atölyesi yapıyoruz, liselerdeki problemlere dair söyleşiler yapıyoruz. Müzik dinletileri yapıyoruz. Liselerdeki haksızlıklara karşı bildiri dağıtımı yapmak terör faaliyeti değildir, hak aramadır. Bizleri böyle yıldıramazsınız, demokratik lise mücadelemizi vermeye devam edeceğiz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur