Korona günlerinde evde sinema: Görünmez El

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde geçirilen zamanı değerlendirmek için İşçi Filmleri Festivali'nin arşivinden her gün bir film paylaşıyoruz. Sinematek.tv bugünün filmini sunar: Görünmez El

İspanyol yönetmen David Macián’ın ilk uzun metraj filmi, 2016 yapımı “Görünmez El” (La Mano Invisible), Türkiye’de ilk defa 2019 yılında İşçi Filmleri Festivali’nde gösterildi.

Endüstriyel alanda, bir atölyede, farklı sektörlerden on bir işçi çeşitli görevleri yerine getirir: Bir duvarcı, daha sonra yıkacağı bir duvar örer. Bir kız montaj hattına ne işe yaradıklarını bilmediği parçalar yerleştirir. Bir kasap çürümekte olan hayvanları temizler. Mağaza ayakçısı kutuları bir yerden diğerine taşır. Bir teleoperatör iş değerlendirmesi anketlerini kontrol eder. Araba tamircisi bir arabayı parçalarına ayırıp yeniden birleştirir. Önlerinde, onların “harikulade” iş gösterisini izleyen onlarca insan vardır.

Yönetmen: David Macián

Dil: İspanyolca/Türkçe altyazılı

Yapım Yılı: 2016

Süre: 83′

***

Dijital sinema kütüphanesi sinematek.tv sitesini ziyaret ettiniz mi? Binlerce afiş, sinema dergisi,sinema kitabı, makalesi, sinema üzerine sözlü tarih videoları daha bir çok şey sizi bekliyor.

Her günün filmini Sendika.Org ve İşçi Filmleri Festivali sosyal medya hesaplarından takip ederek öğrenebilirsiniz.

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

İFF’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın: youtube.com/channel/UCNrrRyknHWUfzLxhEplOULQ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur