Kaz Dağları’nda nöbet tutanlara alanı boşaltın tebligatı

COVID-19 pandemisi bahane edilerek, Kaz Dağları’nda süren direniş bitirilmeye çalışılıyor. Kaz Dağları’nda Alamos Gold’un yapmayı planladığı altın madeni için 270 gündür nöbet tutan yaşam savunucularına alanı boşaltmaları tebligatı yapıldı

Kaz Dağları’nda nöbet tutanlara alanı boşaltın tebligatı

COVID-19 pandemisi bahane edilerek, Kaz Dağları’nda süren direniş bitirilmeye çalışılıyor. Kaz Dağları’nda Alamos Gold’un yapmayı planladığı altın madeni için 270 gündür nöbet tutan yaşam savunucularına alanı boşaltmaları tebligatı yapıldı.

Çanakkale Valiliği’nin kararı ile Orman Müdürlüğü, 20 Nisan’da Kaz Dağları çadırlı nöbetini bitirmek üzere alanın boşaltılmasını içeren bir tebliğde bulundu. Yaşam savunucularına, alanın boşaltılmaması halinde cezai işlem uygulanacağı söylendi. Nöbete devam eden Heryer Kaz Dağları grubu karara tepki göstererek bir açıklamada bulundu.

“Krizden fırsat çıkarılarak Kaz Dağları nöbeti bitirilmek isteniyor”

Açıklamada Kaz Dağları çadırlı direnişinin 270 gündür madenci şirketlere ve idari cezalara rağmen kamuoyu desteği ile devam ettiği belirtilirken nöbette, pandeminin başladığı günden bugüne kişi yoğunluk azaltılıp izolasyon uygulandığı ve hijyen koşulları arttırıldığı kaydedildi. Bu uygulamaların ilk günden itibaren jandarmanın da bilgisi dahilinde olduğunun altı çizildi.

Kaz Dağları nöbet alanı boşaltılmak istenirken madenci şirketin güvenliklerinin ormanda bulunduğu belirtildi. Yaşam savunucuları alanda ruhsatsız çalışan Alamos Gold’un projeleri iptal edilmesini ve nöbete yönelik bu karardan geri dönülmesi talep etti.

“Doğayı talan etmek isteyen tüm şirketlere süresiz #evdekal diyoruz”

Salda Gölü’nde yaşanlardan sonra Kaz Dağları’nın akıbeti açısından kaygılı olduklarını belirten yaşam savunucularının açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

Pandemi krizinin doğa talanı açısından bir fırsata çevrilmek istendiğini görüyoruz. #SaldaGölü ‘nde yaşananlardan sonra Kaz Dağları’nın akıbeti açısından da kaygılıyız. Doğayı talan etmek isteyen tüm şirketlere süresiz #evdekal diyoruz.

Soruyoruz;

Drone uçuşunun yasaklanmasının pandemiyle mücadeleye nasıl bir etkisi var? İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu, bu kararlarla şirketlerin gayri resmi ya da resmi çalışmalarını rahatlatmak, doğa tahribatlarının belgelenmesini engellemek mi istiyor?

Bu karar, tahliyeyi duyan kişilerin nöbet alanına sahip çıkmak için Kirazlı’ya gelmesine ve virüsün daha çok yayılmasına neden olacak bir karardır. Kurul, halkın Kaz Dağları hasssasiyeti bilmiyor olabilir mi? Böyle bir karar nasıl alınabilir?

Nöbet alanında izole kalanların tahliyesi demek bulaşın gittikçe daha çok yayıldığı ülkemizde, şehirlerarası yolculuğa zorlanmaları, hayatlarının riske atılması demek. Kurul, bu mağduriyeti yaratmayı ve riski nasıl göze alabilmektedir?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur