İngiltere Sağlık Bakanlığı sürü bağışıklığı politikasını desteklemek için bir trol ordusu kurdu

İngiltere’de anti-ırkçı aktivist John O’Connell İngiltere Sağlık Bakanlığı sürü bağışıklığı politikasını desteklemek için bir trol ordusu kurduğunu duyurdu

İngiltere Sağlık Bakanlığı sürü bağışıklığı politikasını desteklemek için bir trol ordusu kurdu

İngiltere’de anti-ırkçı aktvist John O’Connell’ in bildirdiğine göre İngiltere Sağlık Bakanlığı sürü bağışıklığı politikasını desteklemek için bir trol ordusu kurdu.

Alternatif haber sitesi The SKWAWKBOX’da da yer alan habere göre, özünde öjenik olan ve kamuoyu tarafından da tepkiyle karşılanan sürü bağışıklığı politikasını desteklemek için bir trol ekibi kuruldu. Bu ekip bazı gerçek sağlık çalışanlarının bilgilerini kullanarak 128 tane trol hesap açtı. Kullanılan hesaplardaki bilgilerin uydurma, resimlerin bir çoğunun ise sağlık çalışanlarına ait olduğu belirlendi.

O’Connell tüm bu sahte hesapların tek bir trol ve ona yardımcı dört kişi tarafından kullanıldığını fark ederek, trolleri ifşa etti. O’Connell kendi Twitter hesabında bu bilgileri yayımlamasının ardından trol hesaplar bir bir silinmeye başlandı. Bu silinme işlemi, hesapların hepsinin tek elden yönetildiğinin gösterirken, yakalanan ekibin bu alandaki ekiplerden sadece biri olduğu ifade edildi.

Sürü bağışıklığını desteklemek için trol ekipleri kuran aynı bakanlık, emri altında ki sağlık çalışanlarına daha iki gün önce  gönderdiği bir yazıda testler, koruma ekipmanları, bu işin nasıl kontrol altına alınacağı gibi “politik” konularda tweet atmamalarını istemişti.

Baskılama adı altında sürü bağışıklığı

Tüm kapitalist dünya da salgına karşı uygulanan politika aslen sürü bağışıklığı olmasına rağmen İngiltere Başbakanı Boris Johnson bu politikayı açıktan savunmuş, kamuoyu tepkisi ile Johnson geri adım atmıştı. Kendisi de COVID-19’a yakalanan Johnson, sürü bağışıklığını baskılama politikası görüntüsü altında sürü bağışıklığı politikasını devam ettirmişti.

Almanya tarafından daha başarılı kullanılan baskılama politikası ise özünde sürü bağışıklığı politikasının yavaşlatılmasından başka bir şey değil. Sürü bağışıklığı yerine, şüpheli herkese test ve kontak takibi yapılarak salgının durdurulmasını savunan Dünya Sağlık Örgütü ise, ABD tarafından Çin taraftarı ve ajanı ilan edilmiş ve fonları durdurmuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur