İdlip’te tansiyon yükseliyor: HTŞ yanlıları M4 otoyolunu kesti, Türk kolluk kuvvetleri müdahale etti

Rus askeri polisi ve TSK’nin Lazkiye ile Halep’i birbirine bağlayan M4 otoyolu üzerindeki ortak devriyesi öncesi Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) yanlıları yolu kesti. Bunun üzerine Türk kolluk kuvvetleri kitleyi dağıtmaya çalıştı, HTŞ yanlıları taş atarak karşılık verdi

İdlip’te tansiyon yükseliyor: HTŞ yanlıları M4 otoyolunu kesti, Türk kolluk kuvvetleri müdahale etti

HTŞ ve müttefiklerinin, 5 Mart tarihli Moskova mutabakatı uyarınca M4 otoyolunda yapılan Rus askeri polisi ve TSK’nin ortak devriyesini engelleme girişimleri sürüyor.

İdlip’in güneydoğusunda bulunan, M4 otoyolu üzerindeki Neyrab köyü yakınlarında bir grup, ortak devriyeyi engellemek için yolu kesti.

Konuya ilişkin sosyal medyada paylaşılan videolarda, Türk polisi ve jandarmasından oluşan kolluk kuvvetleri ile grup arasında gerginlik yaşandığı görülüyor.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk kolluk kuvvetlerinin, M4 otoyolunu kesen “protestoculara” müdahale ettiğini kaydetti. Bölgeden paylaşılan görüntülerde, HTŞ yanlılarının, kendilerini dağıtmaya çalışan Türk kolluk kuvvetlerine taş attığı görüldü.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen gazeteci Muhammed Raşid, HTŞ’ye bağlı silahlı grupların ateş açtığı görüntüleri paylaştı.

İdlip’te gerilim tırmanıyor

5 Mart tarihli mutabakat sonrası taraflar, Lazkiye ile Halep’i birbirine bağlayan M4 otoyolu üzerinde ortak devriye yapma kararı almış, ancak Heyet-i Tahrir’uş Şam ve Hurras ed-Din gibi cihatçı gruplar bunu engellemek amacıyla otoyol üzerindeki bir köprüyü havaya uçurmuştu.

Buna rağmen 15 Mart’ta Milli Savunma Bakanlığı, İdlip’teki M4 otoyolunda kara ve hava unsurlarının katılımıyla birinci Türk-Rus ortak kara devriyesinin icra edildiğini duyurmuştu.

RUS-TÜRK ORTAK DEVRİYESİ FİYASKOYLA BAŞLADI: TSK, RUSYA VE CİHATÇILAR ARASINDA SIKIŞIYOR

19 Mart’ta ise El-Kaide bağlantılı Hurras ed-Din’in (Dinin Muhafızları), TSK konvoyuna yönelik saldırısı sonucunda iki asker yaşamını yitirmiş, bir asker de yaralanmıştı.

SAVAŞ BOYUT DEĞİŞTİRİYOR: İDLİP’TE CİHATÇILARIN SALDIRISI SONUCU İKİ ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi de 23 Mart’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İdlip’te M4 otoyolunda ortak Rus-Türk devriyeleri yapılmasını engelleyen “radikal grupları” etkisiz hale getirmeyi taahhüt ettiğini ve bunun için Ankara’ya süre verildiğini açıklamıştı.

RUSYA SÜRE VERDİ: “TÜRKİYE, ORTAK DEVRİYELERİ ENGELLEYEN RADİKAL GRUPLARI ETKİSİZ HALE GETİRMEYİ TAAHHÜT ETTİ”

24 Mart’ta ise TSK konvoyunun İdlip’in güneyindeki Sfuhun köyünden geçişi sırasında militanların yola döşediği mayının patladığı ve iki Türk askerinin yaralandığı bildirildi. Olayı, Rusya Savunma Bakanlığı duyururken, konuya ilişkin Milli Savunma Bakanlı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

RUSYA AÇIKLADI: İDLİP’TE TSK KONVOYU HEDEF ALINDI, İKİ ASKER YARALANDI

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur