Helin Bölek’in cenaze törenine katılanlara polis saldırısı: Çok sayıda gözaltı

Ölüm orucunun 288’inci gününde yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Okmeydanı'nda yapılmak istenen cenaze töreni polis tarafından engellendi. Cenaze aracı şoförünün yanı sıra çok sayıda kişi gözaltına alındı

Helin Bölek’in cenaze törenine katılanlara polis saldırısı: Çok sayıda gözaltı

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ölüm orucunun 288’inci gününde dün (3 Nisan) İstanbul’da yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek için yapılmak istenen cenaze töreni polis tarafından engellendi. Bölek’in Sarıyer Armutlu Mahallesi’ndeki “Direniş Evi”nde bulunan cenazesi, sabah erken saatlerde Okmeydanı Cemevi’ne getirilmek üzere cenaze aracıyla yola çıkarıldı. Ancak cenaze aracının önü Nurtepe Kavşağı’nda polislerce kesildi.

GRUP YORUM ÜYESİ HELİN BÖLEK, ÖLÜM ORUCUNUN 288. GÜNÜNDE HAYATINI KAYBETTİ

Cenaze aracı şoförü gözaltına alındı

Silahtarağa Caddesi üzerinde durdurulan cenaze aracının şoförü ile Helin Bölek’in ailesini taşıyan servis aracının şoförü gözaltına alındı. Polisler, cenazenin cemevine götürülmeden doğrudan Feriköy Mezarlığı’na götürülüp defnedilmesini istedi. Aile ve avukatları ise, cenazelerini önce Okmeydanı Cemevi’ne götürmek istediklerini söyledi.

Okmeydanı abluka altında

Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi ve cemevine giden yollar ise polis tarafından sabah saatlerinde kapatıldı. Engellemelere rağmen cemevi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, attıkları sloganlarla polis ablukasına tepki gösterdi.

Çok sayıda gözaltı

Bir süre sonra Feriköy Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçen kitlenin önü polisler tarafından kesildi. Bu duruma tepki olarak ise oturma eylemine başlandı. Eylemine saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Bölek’in cenazesi yıkanmadan defnettirildi

Yeniden Cemevi önünde toplanan kitlenin buradaki bekleyişi devam ederken, Bölek’in cenazesi polis zoru ile Feriköy Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı.

Mezarlığa kimseyi almayan polisler, Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in ailesi ile avukatların mezarlığa girmesine izin verdi. Polisler, mezarlığa zorla getirilen cenazeyi yıkanmadan defnedilmesini istedi. Bölek ailesi ise, cenazelerini yıkamadan defnetmeyeceklerini söyledi. Polis baskısı sonucu aile cenazeyi yıkamadan defnetmek zorunda kaldı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur