HDP’li Garo Paylan: “Türkiye’nin bir ‘hukuk devleti’ olduğunu hatırladığınız oluyor mu?”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyanet İşleri Başkanı’nın sözlerini eleştiren baroların hedef alınmasını Meclis gündemine taşıdı

HDP’li Garo Paylan: “Türkiye’nin bir ‘hukuk devleti’ olduğunu hatırladığınız oluyor mu?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın sözlerini eleştiren Ankara Barosu ve insan hakları örgütlerinin hedef alınmasını, Meclis gündemine taşıdı. Paylan, Ankara Barosu’nu “faşistlikle” suçlayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“Barolara soruşturma başlattırdınız”

Paylan, Diyanet İşleri Başkanı’nın Anayasa, yasalar ve imzalanan uluslararası sözleşmelere aykırı bir şekilde LGBTİ+ yurttaşları hedef gösteren, nefret söylemi içeren ifadelerde bulunduğunu söyledi. İnsan Hakları Derneği (İHD), Ankara Barosu ve Diyarbakır Barosu hakkında suç duyurusunda bulunulduğuna dikkat çekilen önergede, “Cumhurbaşkanı, ‘Diyanet İşleri Başkanlığı devletin bir kurumudur’ diyerek, insan hakları örgütlerine ve Ankara Barosu’na ‘had bildirmeye’ kalkmıştır. Siz ise Adalet Bakanı olarak, insan haklarını savunanları ve nefret suçunu kınayan söylemleri ‘faşizanlık’la itham eden bir açıklama yaptınız. Diyarbakır ve Ankara Baroları hakkında soruşturma başlattırdınız” ifadeleri yer aldı.

Paylan, Bakan Gül’e şu soruları sordu:

  • Bir devlet memuru, LGBTİ+ vatandaşları hedef göstererek nefret suçu işleyebilir mi?
  • Diyanet İşleri Başkanı’nın sözleri; anayasamıza, yasalarımıza, ülkemizin imzaladığı uluslararası sözleşmelere aykırı değil midir?
  • Nefret söylemine sahip çıkarak, LGBTİ+ yurttaşlara yönelik nefret suçlarını nasıl engelleyeceksiniz?
  • Türkiye’nin bir ‘hukuk devleti’ olduğunu hatırladığınız oluyor mu?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur