Fadime Tekin davası sona erdi: “Şiddete karşı yaşam savunması engellenemez”

Fadime Tekin davası sona erdi. Mahkeme Rıza Işık'ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 17 Haziran'da gerçekleşecek

Fadime Tekin davası sona erdi: “Şiddete karşı yaşam savunması engellenemez”

Rıza Işık 18 Eylül 2019 tarihinde Ankara’da Dikmen Ahmed Arif Parkı’nda boşandığı eşi Fadime Tekin’i tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etti. Işık’ın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün (2 Nisan) Sıhhiye Adliyesi’nde Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya SEGBİS’le katıldı

COVID-19 sebebiyle alınan tedbirler neticesinde Işık duruşmaya SEGBİS’le katıldı. Tekin ise fail erkekle yüzleşemeyeceği ve kadınların da alınan tedbirler nedeniyle duruşmaya gelemeyeceği için  duruşma salonuna gelmedi.

Kadınların COVID-19 salgınının bitmiş olması durumunda davanın büyük duruşma salonunda görülmesi talebi reddedildi. Mahkeme Işık’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

“Şiddete karşı yaşam savunması ertelenemez”

Fadime Tekin davası için çağrı yayımlayan ve şiddete karşı yaşam savunması ertelenemez diyen kadınlar, kadın katillerinin ve istismarcılarının COVID-19 salgını nedeniyle serbest bırakılmasının tartışılmasına ilişkin de şunları söyledi:

26 yıllık evliliği boyunca şiddete maruz bırakılan Fadime Tekin’in hayatına kasteden Rıza’ya karşı hukuk mücadelesine başladığı bugünlerde kadın katillerinin, şiddet faillerinin, istirmacıların korona salgını nedeniyle serbest kalması tartışılıyor. HSK, hakim ve savcılara 6284 no’lu kanunun uygulanmamasını salık veriyor.

Bizler aklınızdan bile geçirmeyin demek için davamızın takipçisi olacağız.


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur