DİSK taleplerini yineledi: “İşçileri ve ailelerini gözden çıkararak salgınla mücadele olmaz!”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, basın emekçileriyle yaptığı çevrimiçi toplantıda, işçilerin koronadan korunması için alınması gereken önlem önerilerini yineledi. İşten çıkarmaların yasaklanmasını ve zorunlu üretim dışındaki alanlarda çalışan işçiler için ücretli izin uygulanmasını isteyen Çerkezoğlu, örgütlü oldukları işyerlerinde COVID-19 vakası görünmesinin ardından çalışmaktan kaçınma haklarını kullandıklarını ve ücretsiz izin uygulamasını reddettiklerini aktardı

DİSK taleplerini yineledi: “İşçileri ve ailelerini gözden çıkararak salgınla mücadele olmaz!”

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emekçileriyle yaptığı çevrimiçi toplantıda bir araya geldi. İşçilerin salgından korunması için alınması gerken tedbirleri ve taleplerini yineleyen Çerkezoğlu, “Salgınla mücadele tıbbi olduğu kadar sosyal bir mücadeleyi de gerektiriyor” dedi.

Türkiye’de ve dünyada milyonlarca çalışanın gelirini kaybettiğini belirten Çerkezoğlu, “Türkiye tarihinin en büyük işsizlik felaketi ile yüz yüzeyiz” açıklamasında bulundu.

İktidarın, emekçilerin taleplerini dikkat almaya çağıran Çerkezoğlu, DİSK’İn daha önce açıkladığı talepleri yineledi:

 • İşten çıkarmalar yasaklanmalı
 • Zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında ücretli izin uygulanmalı
 • Tüm çalışanların gelirleri güvence altına alınmalı
 • İşsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı
 • Fatura ve kredi borçları ertelenmeli
 • En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilmeli

“En az 172 üyemiz karantinada”

DİSK’e bağlı sendikalara üye en az 172 işçinin COVID-19 şüphesiyle karantinada olduğunu belirten Çerkezoğlu, örgütlü oldukları işyerlerinde COVID-19 vakası görünmesinin ardından çalışmaktan kaçınma haklarını kullandıklarını ve ücretsiz izin uygulamasını reddettiklerini aktardı.

Çerkezoğlu, “6331 Sayılı yasaya göre ‘çalışmaktan kaçınma hakkı’ vardır. DİSK ve DİSK’e bağlı sendikalar bu hakkın kullanımı için gerekli hazırlıkları yapmıştır ve pozitif vaka tespit edilen işyerlerinden başlayarak bu hakkın kullanımını hayata geçirmiştir ve geçirmeye devam edecektir” dedi.

DİSK üyelerinin belediyeler ve hizmet sektörü gibi zorunlu ve temel sektörlerde çalıştığını belirten Çerkezoğlu, kadrolu veya şirket işçileri arasındaki ayrımında önüne geçmeye çalıştıklarını, taleplerinin tüm işçileri kapsadığını dile getirdi.

Hükümetin tedbirler konusunda geç kaldığını ve halen eksik tedbirler aldığını söyleyen Çerkezoğlu, çalışmaya zorlanan milyonlarca işçinin hastalığı topluma ve ailelerine taşıma riskinin yüksek olduğuna dikkat çekti. 20 yaş altına uygulanan sokağa çıkma yasağının bir gün sonra 18-20 yaş aralığındaki işçileri için kaldırıldığını hatırlatan Çerkezoğlu, “Oysa bu genç işçilere üç ay boyunca sağlanacak asgari ücret desteğinin toplamı 5,6 milyar TL’dir. Ülkeyi yönetenler 811 bin gence 5,6 milyar TL ödemek yerine onları ölüme gönderiyorlar. Bu ülkenin, genç işçileri salgına karşı korumak için ayıracağı 5-6 milyar lirası yok mu?” dedi.

Çerkezoğlu acil atılması gereken adımları bir kez daha sıraladı:

 • Zorunlu ve acil işler dışında mal ve hizmet üretimi salgın süresince durdurulmalı ve yurttaşların böylece evde kalması sağlanmalıdır.
 • İşten çıkarmalar yasaklanmalı ve tüm çalışanların geliri güvence altına alınmalıdır. Halen işten çıkarılan işçilerin işsizlik sigortasından koşulsuz yaralanması sağlanmalı. İşlerin durmasıyla gelir kaybına uğrayan işçilere kısa çalışma ödeneğinden koşulsuz destek sağlanmalıdır.
 • Başta büyük kentler olmak üzere etkili bir karantina uygulanmalı
 • Karantina ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle işini ve gelirini kaybedenlerinin kendilerinin ve ailelerinin geçimi devlet tarafından sağlanmalıdır.
 • Karantina sürecinde kadına yönelik artan şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkin bir biçimde uygulanmalıdır.
 • Hanelerin temel tüketim faturaları ve borçları ertelenmelidir.
 • En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir.

Açıklamanın tamamı için tıklayınız!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur