DİSK Basın İş, Matbaacılar Sitesi önünden seslendi: “Yaşamak istiyoruz ama insanca bir ücretle”

COVID-19 önlemleri kapsamında çalışma hayatına dair önemli düzenlemeler içeren yasanın Meclis’te kabul edildiği gün DİSK Basın İş, “yaşamak istiyoruz” diyerek Topkapı Matbaacılar sitesi önündeydi

AKP tarafından “işten atma yasaklanıyor” müjdesi ile gündeme getirilen ve 15 Nisan gecesi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen “Ekonomik Önlem Paketi”ne işçilerin tepkisi dinmiyor. İşverene işçinin rızası olmaksızın ücretsiz izne çıkarma hakkı veren ve ücretsiz izine çıkarılan işçiler için günlük 39,40 TL’lik maaş öngören yasaya bir tepki de DİSK Basın İş’ten geldi.

Türkiye’nin en büyük matbaacılar sitesi olan ve İstanbul’da şehir içindeki en kalabalık işçi havzalarından birisi olan Topkapı Matbaacılar sitesinde yaşadıkları sorunları dile getiren işçiler sendikaları aracılığıyla “Sefalet ücretini kabul etmiyoruz, çalışırken sağlığımızdan olmak istemiyoruz” mesajı verdi.

Topkapı bölgesindeki farklı işyerlerinde matbaa emekçileri ile görüşen DİSK Basın İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş ve DİSK Basın İş Örgütlenme Daire Başkanı Yaşar Aynacı matbaa emekçilerinin “ücretli izin” taleplerini dinledi, daha sonra da 2. Matbaacılar Sitesi önünde kamuoyuna seslendi.

Üretime ara veren de devam eden de kaygılı

Kendisi de bölgede faaliyet yürüten bir matbaada usta olan Yaşar Aynacı, Topkapı bölgesinde bazı işyerlerinin COVID-19 sürecinde üretimi durdurduğunu bazılarının ise mevcut siparişler nedeniyle üretime devam ettiğini aktardı. Aynacı, faaliyetleri durdurulan işyerlerindeki emekçilerin geçimlerini nasıl sağlayacaklarına dair belirsizlik nedeniyle kaygılı olduğunu belirtirken çalışmaya devam etmek zorunda kalanların ise sağlıklarından endişe duyduğunu ifade etti.

Matbaacılar sitesi girişinde kamuoyuna yönelik bir açıklama yapan DİSK Basın İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş ise mecliste yasalaşan düzenlemenin işçilerin değil işverenlerin yüzünü güldürdüğünü belirterek konfederasyonları DİSK’in zorunlu olmayan sektörlerde üretimin durdurulması talebini yineledi. Yurttaş üretimin durduğu işyerlerindeki işçilere ücretli izin verilmesi gerektiğini ifade ederek sağlıklı bir şekilde ve insanca yaşamanın işçilerin en temek hakkı olduğunu söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur