Dev Yapı İş: Sadece İstanbul’da 15 bin 191 işçi işten çıkarıldı, birçoğu memleketlerine döndü

İşçiler sosyal mesafelenme imkanlarının olmadığı şantiyelerde çalışmaya devam ederken bir kısmı da patronlar tarafından işsiz bırakıldı. Dev Yapı İş'in açıkladığı verilere göre sadece İstanbul'da 15 bin 191 işçi işten çıkarıldı ve bunların çoğunluğu test yapılmaksızın memleketlerine döndü

Dev Yapı İş: Sadece İstanbul’da 15 bin 191 işçi işten çıkarıldı, birçoğu memleketlerine döndü

İnşaatlarda ölümle burun buruna çalışan inşaat işçileri, COVID-19 salgını sonrası çalışmayı sürdürme ve pandemiye yakalanma riski ile işsizlik ve açlık arasına sıkıştı. İşçiler sosyal mesafelenme imkanlarının olmadığı şantiyelerde çalışmaya devam ederken bir kısmı da patronlar tarafından işsiz bırakıldı.

DİSK’e bağlı Dev Yapı İş Sendikası, yaptığı açıklama ile Türkiye’de yaklaşık olarak 216 bin işletmede çalışan işçi sayısının yaklaşık olarak 1 milyon 117 bin olduğunun altını çizdi. Enfekte olan birey sayısının en yüksek olduğu İstanbul ilinde ise yaklaşık olarak 295 bin inşaat işçisi bulunuyor.

Dev Yapı İşi koronavirüs fırsatçılığı ile bugüne kadar sadece İstanbul da çalışan sayısı 50 ve üzeri olan 726 işletmeden işten atılan inşaat işçisi sayısı 15 bin 191 olduğunu açıkladı. İşçilerin tamamına yakınının hiçbir yasal hakkı ödenmeden işten çıkarıldığı vurgulandı.

İşçilere zorunlu test

Sendika.Org’a konuşan Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, bu verilerin yalnızca İstanbul’da bulunan 726 işletmeyi kapsadığını gerçekte işine son verilen işçi sayısının çok daha yüksel olduğunu söyledi. Karabulut, zorunlu olmayan işletmelerin 15 gün kapatılması gerektiğini söylerken işçilere zorunlu test yapılmasını talep etti.

Enfekte olma olasılığı olan işçiler işten çıkarılıp memleketlerine dönüyor

Bugüne dek birçok şantiyede virüsün tespit edildiğini belirten Karabulut, şirketlerin farklı tutumlar aldığını söyledi. Bazı şantiyelerde izolasyon koğuşları oluşturulduğunu bazılarında ise virüs tespiti sonrası işe ara verildiğini belirten Karabulut “Virüs tespit edildikten sonra işçiler işten çıkarılıyor ve mecburen evlerine, memleketlerine dönüyorlar. Bu da virüsün yayılmasına neden oluyor. Bu sebeple şehir dışına gidişlerin durdurulması ve işçilere kalacak yerlerin ayarlanması gerekiyor. Kullanılmayan kamu binaları işçilere ayrılabilir” diye konuştu.

İşten çıkarılan işçiler memleketlerine geri dönmek zorunda bırakılırken hastalığın yayılmasına da neden oluyor. Zorunlu olmayan işletmeler 15 gün kapatılsın. İşçilere zorunlu test yapılsın. Kamu binalarına işçiler taşınabilir. Bazın şantiyelerde izolasyon koğuşları oluşturuldu. Karantina uygulanmalı. Şehir dışına gidişler durdurulmalı ve işçilere kalacak yerlerin ayarlanması gereklidir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur