COVID-19 şüphesiyle izolasyona giren Batmanlı petrol işçisi: “İşten çıkarıldım, haklarımı alamadım, faturalarımı ödemekte zorlanıyorum”

Batman'da bir petrol şirketinde çalışan Mehmet Akın, işten çıkarıldı. Maddi güçlükler çektiğini söyleyen ve COVID-19 şüphesiyle ailesiyle birlikte 5 gündür evde karantinada olan Akın, haklarını alamadığını ve iş aradığını ifade etti

COVID-19 şüphesiyle izolasyona giren Batmanlı petrol işçisi: “İşten çıkarıldım, haklarımı alamadım, faturalarımı ödemekte zorlanıyorum”

Batman’da Viking International adlı petrol arama şirketinde çamur teknisyeni olarak çalışan işçi Mehmet Şerif Akın işten çıkarıldı. İşyerinde geçirdiği iş kazalarını rapor ettirmediği için işten çıkarıldığını ifade eden ve beş buçuk aydır Viking International’de çalıştığını belirten Akın, işyerinin kendisine haklarını da eksik verdiğini söyledi.

İş istediğini belirten Akın, “4 tane çocuğun, evin giderleri var. Ödeyemediğim faturalarım var. Ödemekte zorlanıyorum. Devlet kurumlarının desteğini bekliyorum” dedi.

20 gün çalışıp 10 gün istirahat yaptığını belirten Akın, 16 Mart 2020 tarihinde istirahata geldiğini ve iş başı yapacağı 26 Mart 2020 tarihinde kule şefi tarafından aranıp geçirdiği iş kazaları sebep gösterilerek işten çıkarıldığını ifade etti. İşyerinde geçirilen kazaların rapor edilmesiyle şirketlerin puanlarının düştüğünü belirten Akın, kendisinin de son bir ay içinde 2 kere iş kazası geçirdiğini ancak işten çıkarılma korkusuyla bunu rapor etmekten çekindiğini söyledi.

Haklarını da alamadığını belirten Akın sözlerini şöyle sürdürdü:

İhbar tazminatımı da yatırmadılar. Beş buçuk ay çalıştığım için kıdem tazminatım yok. Fazla mesailer var içeride. Şu an bir şey yapamıyoruz çünkü tüm adliyeler kapalı.

“İşsizlik maaşı bağlandı ama 5 Mayıs’ta başlayacak”

İşsizlik maaşına başvurduğunu ve dün akşam öğrendiğine göre başvurusunun kabul olduğunu ifade eden Akın “O da gelecek ayın 5’inde verilecek. Nasıl gideceğim, nasıl alacağım? Postaneler kapalı” diye konuştu.

“Test yapılmadı 5 gündür izole durumundayız”

İshal ve ateş şikayetiyle aile hekimine giden Akın, hekimin kendisine COVID-19’a benzer semptomlar gösterdiğini ve 14 gün boyunca evde izole kalın dediğini ifade etti. Kendisine ya da ailesine test yapılmadığını belirten “Bugün beşinci gündeyiz ve 14 gün evde kalacağız. Doktor bize 14 günün sonunda problem yaşarsak hastaneye gidip test yaptırmamızı önerdi” dedi. Akın salı gününden bu yana hiç dışarı çıkmadığını da sözlerine ekledi.

“Evde okula giden 3 çocuk var internete bağlanabilen 1 telefon var”

4 çocuğunun olduğunu ve 3’ünün okula gittiğini belirten Akın, EBA TV’den yapılan yayınların çocukların eğitimi için yeterli olmadığını, bunları öğretmenlerin de söylediğini ifade etti. Evde internete bağlanabilen yalnızca bir telefon olduğunu söyleyen Akın, çocuklarının derslerinden geri kaldığını da sözlerine ekledi. En büyük çocuğunun meslek sağlık lisesine gittiğini ve onun derslerinden geri kalmaması için bir tablete ihtiyaç duyduğunu da belirten Akın 2 buçuk, 9 ve 10 yaşlarında olan çocuklarının ise dışarı çıkamadıkları için sıkıldıklarını ifade etti.

Evde çocukları için kısıtlı imkanlarının olduğunu söyleyen Akın, “Şimdi 3 günlük evde kalın meselesi değil. Çocukları evde oyalayabileceğim imkanım yok. Ellerine oyuncak verebileceğim bir şeyler yok. Maddi durumlar sıkıntılı. Bebek var kolu yok, araba var tekeri yok..” diye konuştu.

“Valiliğin verdiği numaralara ulaşmak çok zor”

Batman Valiliği’nin verdiği sosyal yardımlaşma numaralarını aradığını ve yardım istediğini belirten Akın, valilikten henüz bir dönüş olmadığını ifade etti. En az üç telefonla aradığımızda ulaşabiliyoruz. O hatlar çok yoğun. Ulaşmak gerçekten çok zor” diyen Akın, “Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak devletten yardım istiyorum. Ancak iş bulabilirsem aileme bakabilirim, iş istiyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur