CHP’li belediyeleri “paralel yapı” diye engelleyen AKP, yardım faaliyetlerini cemaat ve tarikatlar üzerinden sürdürüyor

"Paralel yapı" diyerek CHP'li belediyelerin yardım faaliyetlerini engelleyen AKP iktidarı, yardımları cemaat ve tarikatlardan kurduğu yeni paralel yapılara dağıttırıyor, bağış kampanyalarını da bu yapılar eliyle yürütüyor. Valilikler, Kızılay ve AKP'li belediyeler de Menzil Tarikatı ve İsmailağa Cemaati'ne bağlı derneklerin önünü açıyor

CHP’li belediyeleri “paralel yapı” diye engelleyen AKP, yardım faaliyetlerini cemaat ve tarikatlar üzerinden sürdürüyor

Saray-AKP iktidarı, salgın sürecinde CHP’li belediyelerin yardım kampanyaları ve faaliyetlerini “Devlet içinde devlet” olma, “paralel yapı” kurma suçlamasıyla engellerken, devlet faaliyetlerini cemaat ve tarikatlara bağlı dernekler üzerinden sürdürüyor.

Menzil Tarikatı’na yakınlığıyla bilinen Beşir Derneği, valilik ve kaymakamlıklar koordinasyonunda oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grupları” bünyesinde faaliyet gösteriyor.

İsmailağa Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Kıymetli Adam Sait Altunbiz İlim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (Kıyamder) ise dün (19 Nisan) Kızılay işbirliğiyle İstanbul’da üç ayrı noktada “Kan Bağışı Organizasyonu” gerçekleştirdi.

Sendika.Org, organizasyonun yapıldığı noktalardan Şirinevler Meydanı’nda Kızılay ve dernek yetkilileriyle konuştu.

Koronavirüs (COVID-19) önlemleri kapsamında hafta sonu için ilan edilen sokağa çıkma yasağından Kızılay’ın bilgilendirme mesajıyla muaf tutulduklarını belirten dernek yetkilileri, İçişleri Bakanlığı’nın kararında “Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil)” ibaresi olduğunu söyledi.

Belediye araçları cemaatin hizmetinde

Kızılay çadırı önünde yaklaşık 50 kişi kan vermek için beklerken, alanın yakınında Sultangazi Belediyesi’ne ait bir minibüs de görüldü. Yetkili, derneğe yakın kişilerin toplu ulaşımla, kendi araçlarıyla ya da yürüyerek kan vermeye geldiklerini kaydetti.

Alandaki bir Kızılay yetkilisi ise Kıyamder’e teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı:

Elhamdülillah ki böyle şu anda topluyoruz inşallah, ülkenin ihtiyacını karşılıyoruz. Hacettepe, Cerrahpaşa, Çapa gibi birçok ünitede çok acil olanlar dışındaki ameliyatların hepsi ertelendi. Çünkü kan olmadığından dolayı tamamen. Kan bağışıyla ilgili bir çağrımız var. Bununla alakalı sosyal medyada ‘İyilik bizim kanımızda var’ diyerek Genel Başkanımızın Twitter’den yaptığı açıklamalar var. Televizyon programlarına katılıyor, oradan yaptığı çağrılar var. Ancak bu süreçte ‘Haydi kan verin, sokağa çıkın’ gibi kitlesel bir hareket yaptırmama adına bütün kanallarda eşzamanlı bir açıklama yapılmadı. Çünkü hâlihazırda çıkmaması da lazım insanların. Bu yüzden daha kontrollü bir şekilde, minimalize ekipler halinde yaparak ihtiyacı karşılamaya çalışıyoruz. Biz düzenli bağışçılarımıza SMS atıyoruz, Emniyet ve Valilik’ten izinlerimiz var. Kan bağış mesajını gösteren bağışçılarımız kontrol noktalarına takılmadan gelip kanını verip, tekrardan evlerine dönüyorlar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur